İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25 NİSAN-1 MAYIS 2016

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB gündeminde öne çıkan haberler şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hırvatistan Ziyareti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 26-27 Nisan 2016 tarihlerinde Hırvantistan’a resmi ziyaret gerçekleştirdi. Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç’in daveti üzerine ülkenin başkenti Zagreb’e gerçekleştirilen ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu eşlik etti.

Hırvatistan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Domagoj Juricic, Dışişleri ve Avrupa Politikaları Başdanışmanı Dario Miheli, Dışişleri Bakan Yardımcısı Zdrayka Busic, Cumhyurbaşkanlığı Protokol Genel Müdürü Natalija Hmelina, Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Ahmet Tuta ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Tihomir Oreskoviç ve Parlamento Bakanı Zeljko Reiner ile görüştü. Ziyaret kapsamında Hırvat ve Türk iş adamlarının katıldığı toplantıda iki ülkenin tarihsel olduğu kadar mevcut süreçte ekonomik ve siyasi işbirliği içinde olduğunu belirten Erdoğan, Hırvatistan’ı bir dost ülke olarak tanımlarken Hırvatistan’ın aynı zamanda Güneydoğu Avrupa’nın patlayan yıldızı olduğu ifade etti. Türkiye olarak dış ticaretin yarısının AB ile gerçekleştirildiğini hatırlatan Erdoğan, Hırvatistan ile ticaret hacminin 1 milyar dolara çıkarılması için potansiyelin mevcut olduğunu açıkladı. Erdoğan, bölgesel barış ve istikrarın temini için iki ülkenin örnek ülke konumunda işbirliğini devam ettirdiğini belirtti.

Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı Hatay’da Gerçekleştirildi

28 Nisan 2016 tarihinde Hatay’da düzenlenen Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra iş dünyası, üniversiteler ve belediyelerin katıldığı toplantıda Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakereleri, Türkiye-AB Mali İşbirliği Programı ve Erasmus+ Programı’nın detayları katılımcılarla paylaşıldı.   

Alevi Hakları Konusunda Açılan Davada AİHM Kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Cemevlerinin Türkiye'de resmen ibadethane olarak tanınması amacıyla açılan davada nihai kararını açıkladı. AİHM davaya ilişkin aldığı kararda Türkiye'de Alevilere dini ayrımcılık yapıldığına hükmetti. AİHM Büyük Daire'nin kararında, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin din özgürlüğü hakkını belirleyen 9'uncu ve ayrımcılığı yasaklayan 14'üncü maddelerinin ihlal edildiği belirtildi. Alevilerin, hukuksal statülerinin olmaması nedeniyle din özgürlüğü hakkını fiilen kullanamadıkları kaydedildi.

Kararın temyiz olasılığı bulunmuyor ve Türkiye için hukuksal planda doğrudan bağlayıcılık taşıyor. Alevilerin haklarıyla ilgili dava, Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan ve Alevi inancına bağlı 202 Türk vatandaşı tarafından 2010 yılında açılmıştı.