İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 MAYIS 2016

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB gündeminde öne çıkan haberler şu şekilde:

Üçüncü Vize Raporu'na İlişkin Dışişleri Bakanlığı'nın Resmi Açıklaması

4 Mayıs 2016 tarihinde açıklanan Avrupa Komisyonunun Üçüncü Vize Serbestisi Raporu’na yönelik Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan resmi yazılı açıklamada raporun memnuniyetle karşılandığı ve konunun Avrupa Parlamentosu ve Konseye iletildiği duyuruldu. AB’de başlatılan onay süreci sırasında Türkiye olarak yol haritası çalışmalarının tamamlanmasına yönelik hareket edileceği belirtilen açıklamada vizesiz seyahatin; AB ile beşeri, ekonomik ve kültürel bağların derinleşmesine katkı sağlayacağı ve AB ile ilişkileri yeni bir boyuta taşıyacağı açıklandı.

AB’den Açıklamalar

Avrupa Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans rapora ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin özellikle son haftalarda kriterlerin karşılanmasına yönelik önemli ilerleme kaydettiğini ancak yapılması gerekenlerin de olduğunu belirtti.

Avrupa Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, Timmermans’a benzer açıklamasında, 18 Mart Zirvesi’nin ardından Türkiye’nin önemli çalışmaları tamamladığını belirtti. Diğer gerekli adımların gerçekleştirilmesinde Türkiye’ye güvendiklerini belirten Avramopoulos, Komisyonun geriye kalan kriterlerin karşılanmasını izlemeye devam edeceğini ifade etti.