İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 MAYIS 2016

İSTATİSTİKLERLE AB

AB’de Göçmenlerin Entegrasyon Süreçlerine İlişkin Veriler Açıklandı

AB istatistik kurumu Eurostat tarafından 2 Mayıs 2016 tarihinde AB’de bulunan göçmenlerin ülkelerdeki entegrasyon süreçlerine ilişkin veriler açıklandı. Bu çerçevede 2013 yılında AB üye ülkelerinin yaklaşık 1 milyon kişiye vatandaşlık verdiğini ve söz konusu sayının AB’de bulunan tüm yabancı vatandaşların yüzde 3’ünü oluşturduğu belirtiliyor. AB üye ülkelerinde tespit edilen en yüksek vatandaşlığa kabul oranı ise yüzde 7,6 ile İsveç’te görüldü. İsveç’i sırasıyla, yüzde 6,5 ile Macaristan ve yüzde 5,9 ile Portekiz takip ediyor. İrlanda, İspanya, İngiltere ve Polonya’da ise yüzde 4 civarında bir oran görülüyor. Vatandaşlığa kabul oranlarının en düşük olduğu ülkeler ise sırasıyla, yüzde 0,5 ile Çek Cumhuriyeti ve Danimarka’nın ardından yüzde 0,3 ile Slovakya.

Açıklanan verilerde 2013 yılında, vatandaşlığa kabullerin dörtte üçünün AB’nin 5 üye ülkesinde gerçekleştiği belirtiliyor: İspanya’da bu sayı 226 bin olurken, İngiltere’de 207 bin, Almanya’da 112 bin, İtalya’da 101 bin ve Fransa’da 97 bin olarak ifade ediliyor.

Açıklanan verilere göre, 2013 yılında, vatandaşlığa kabul edilen 10 yabancı vatandaştan 9’u AB dışında kalan ülke vatandaşları olurken geri kalanlar ise AB’ye üye diğer ülkelerin vatandaşlarından oluşuyor. 

 

                                                                     AB’de Vatandaşlığa Kabul Oranları, 2013

Kaynak: Eurostat