İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 MAYIS 2016

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB gündemine yönelik öne çıkan haberler şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Erdoğan Geri Kabul Anlaşması'nı Onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği Arasında İzinsiz İkamet Eden Kişilerin Geri Kabulüne İlişkin Anlaşma ile Oluşturulan Ortak Geri Kabul Komitesinin 2/2016 Sayılı Kararının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun"nu onayladı. Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle, vize serbestliği sürecinde yerine getirilmesi gereken kriterlerden biri daha gerçekleşmiş oldu.

AB Bakanlığı Erzurum’da Sivil Toplum Diyaloğu Toplantısı Düzenlendi

AB Bakanlığı tarafından düzenlenen ve sivil toplumun önemine dikkat çekmek ve sivil toplum kuruluşlarının etkililiğini artırmak amacıyla gerçekleştirilen Sivil Toplum Diyaloğu Toplantısı 17 Mayıs 2016 tarihinde Erzurum’da gerçekleştirildi. Toplantıya sivil toplum temsilcilerinin yanı sıra yerel yönetimlerden, üniversitelerden ve iş dünyasından temsilciler katıldı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda binin üzerinde sivil toplum temsilcisine, AB üyelik sürecine ilişkin son gelişmeler aktarıldı. Bakan Bozkır yaptığı açış konuşmasında, AB’ye katılım sürecini, kurumsal ve yasal anlamda AB standartlarını kazanma süreci olarak değerlendirirken, toplumsal bir dönüşüm sürecini yansıttığını da belirtti. Bu dönüşüm sürecinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için güçlü ve aktif bir sivil topluma ihtiyaç olduğunu önemle vurguladı.

Toplantıda ayrıca Erasmus+ programı ve Türkiye-AB Mali İşbirliği Programı kapsamında sivil toplum kuruluşlarının alabileceği hibeler tanıtıldı.

AB Bakanlığı tarafından “Güçlü bir sivil toplum ve güçlü bir Türkiye” anlayışıyla şimdiye kadar İstanbul, İzmir, Konya, Adana, Bursa, Antalya, Samsun, Eskişehir, Ankara, Kayseri, Gaziantep ve Hatay’da 12 adet sivil toplumla diyalog toplantısı düzenlendi.

Karadağ’ın Başmüzakerecisi Pejovic Türkiye’ye Resmi Bir Ziyaret Gerçekleştirdi

Karadağ’ın AB Üyeliğinden Sorumlu Devlet Sekreteri ve Başmüzakerecisi Büyükelçi Aleksandar Andrija Pejovic, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın konuğu olarak 16-17 Mayıs 2016 tarihlerinde Ankara'da resmi temaslarda bulundu.

Ankara temasları kapsamında, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, Devlet Sekreteri ve Başmüzakereci Büyükelçi Aleksandar Andrija Pejovic ile görüşerek çalışma yemeğinde bir araya geldi. Devlet Sekreteri ve Başmüzakereci Büyükelçi Aleksandar Andrija Pejovic ayrıca TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Kasım Gülpınar ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş-Başkanı Ahmet Berat Çonkar ile görüşerek çeşitli temaslarda bulundu.