İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 MAYIS 2016

AB GÜNDEMİ

 • Avrupa Komisyonu, 2010 yılından itibaren hazırlıklarına başlanan AB Temel Haklar Bildirgesi’nin Uygulamasına Dair Raporu 19 Mayıs 2016 tarihinde yayımladı. Rapor, AB üye ülkelerindeki temel hakların nasıl uygulandığı konusunda geniş bilgiler sunuyor. Rapora ilişkin açıklamalarda bulunan Avrupa Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, temel hakların AB’nin esasını oluşturduğunu ve son zamanlardaki yabancı düşmanlığı, nefret söylemlerinin artışı ile söz konusu hakların baskı altına alındığını belirtti. Timmermans, bu çerçevede demokrasi, temel haklar ve hukukun üstünlüğünün korunmasının hayati önem taşıdığını vurguladı.

  Raporda, 2015 yılında temel hakları teşvik eden birtakım yasaların geçtiğini, bu kapsamda özellikle veri güvenliği reform paketi, çocuklar için özel garantilere ilişkin Yönerge ve Mağdur Hakları Yönergesi’nden söz ediliyor. Ayrıca Raporda, 2015 yılı boyunca Komisyonun AB çapında göçün daha iyi bir şekilde yönetilmesine dair çalışmalarının Temel Haklar Bildirgesi ışığında gerçekleştirildiğinin altı çiziliyor. Buna ek olarak söz konusu bildirgenin Avrupa Adalet Divanı tarafından nasıl uygulandığına dair örnekler verilerek, AB içtihadında yaşanan son gelişmeler paylaşılıyor..

  Raporda Komisyon, AB çapında temel hakların yüksek bir seviyede korunmasını sağlamakta kararlı olduğunu ve bu çerçevede tüm yasama önerilerinin bildirgeye uygunluğunu incelemekle yükümlü olduğunu dile getiriyor. Buna ek olarak, diğer AB kurumları ve ajanslarıyla bu kapsamda işbirliğinin pekiştirilmesi yönündeki çalışmalara da devam edileceği ifade ediliyor. Bu çerçevede, özellikle Temel Haklar Ajansı ve Avrupa Konseyine atıfta bulunuluyor. Komisyon ayrıca fonlama ile eğitim hedefleri, sivil toplum ile diyalog ve mahkemeler ile üye ülkeler arasındaki diyaloğu sağlayacak pratik araçlarla, temel AB değerleri ve AB Temel Haklar Bildirgesi’ne ilişkin farkındalığı arttırmayı hedeflediğini dile getiriyor. 

  Bu yılki raporda, Ekim 2015’de ilki gerçekleştirilen Temel Haklar Üzerine Yıllık Kolokyumdan (Annual Colloquium on Fundamental Rights) bahsediliyor. Söz konusu kolokyumun ana teması “Hoşgörü ve Saygı: Avrupa’da Antisemitizm ve İslamofobiyi Önlemek ve Mücadele Etmek” olmuştu. 17 ve 18 Kasım 2016 tarihlerinde Brüksel’de “Medyada Çoğulculuk ve Demokrasi” başlığı altında ikinci kolokyumun düzenlenmesi öngörülüyor. 

 • AB Konseyi, 17 Mayıs 2016 tarihinde AB çapında gerçekleştirilecek olan siber güvenliğe ilişkin yeni kuralları kabul etti. Ağ ve bilişim güvenliğine ilişkin yönerge siber güvenlik alanında üye ülkeler arası işbirliğinin artırılmasını öngörüyor. Bu çerçevede enerji, ulaştırma, sağlık ve finans gibi kilit hizmetlerin operatörlerine ve dijital hizmet sağlayıcılarına (örneğin çevrimiçi pazarlama siteleri veya arama motorları) güvenlik yükümlülükleri getiriyor. Yönerge ayrıca her üye ülkeden siber saldırılara karşı bir veya daha fazla ulusal yetkili belirleyip bir strateji geliştirilmesini talep ediyor. Hollanda Dönem Başkanlığı ve AB’nin Ağ ve Enformasyon Güvenliği Ajansının (Agency for Network and Information Security, ENISA) katkıları ile söz konusu yönergenin uygulanmasına ilişkin çalışmalar başlatıldı. Konseyin aldığı karar AP’nin Aralık 2015’te aldığı olumlu kararı da teyit ediyor. Prosedürün tamamlanması için, söz konusu yönergenin ikinci okumada AP tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Yönergenin Ağustos 2016’da yürürlüğe koyulması öngörülüyor. 

 • Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), 22 Mayıs 2016 tarihinde parlamento seçimleri için sandığa gitti. Katılım oranının yüzde 67,7 oranında kaydedildiği seçimlerde, GKRY lideri Nikos Anastasiadis'in merkez sağ görüşlü Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) oyların yüzde 30,7'sini alarak birinci olurken, komünist görüşlü Sol Yeni Güçler (AKEL) oyların yüzde 25,6'sını alarak seçimleri ikinci sırada tamamladı. Her iki partinin oy oranlarında 2011 yılı seçimlerine kıyasla düşüş yaşanması dikkat çekiyor. Seçim sonuçlarına göre, DİSİ'nin oy oranında 3,7 puan, AKEL'in oy oranında ise 7,1 puanlık bir düşüş söz konusu. Demokrat Parti (DİKO) yüzde 14,5 ile üçüncü parti olurken Sosyal Demokratlar Hareketi (EDEK) oyların yüzde 6,19'unu aldı. Vatandaşlar İttifakı yüzde 6,1, Dayanışma Hareketi yüzde 5,2, Çevreciler Hareketi yüzde 4,8 oy oranı ile parlamentoya girmeye hak kazandı. Seçimlerde, ırkçı Rum Ulusal Halk Hareketi'nin (ELAM) 3,7'lik oy oranıyla 3,6'lık barajı geçerek parlamentoya girmeye hak kazanması dikkat çekti.

  Resmi olmayan sonuçlara göre, 56 sandalyeli Rum parlamentosuna; DİSİ'nin 19, AKEL'in 15, DİKO'nun 9, EDEK'in 3, Vatandaşlar İttifakı'nın 3, Dayanışma Hareketi'nin 3, Çevreciler Hareketi'nin 2 ve ELAM'ın 2 milletvekili soktuğu belirtildi.

 • Avusturya'da 22 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun galibi Yeşiller Partisi adayı  Alexander Van der Bellen oldu. 24 Nisan 2016 tarihinde yapılan seçimlerin birinci turunda ilk sırada yer alan Özgürlük Partisi adayı Norbert Hofer’in salt çoğunluğu elde edememesi sonucunda seçimler ikinci tura kalmıştı. Başa baş geçen ikinci turun sonucunu, posta yoluyla gönderilen oylar belirledi ve Yeşiller Partisi adayı Van der Bellen yarışı galip bitirdi. Avusturya Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en önemli gündem maddesi Avrupa'nın içinde bulunduğu göçmen krizi idi.