İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MAYIS-5 HAZİRAN 2016

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye ve AB gündeminde öne çıkan haberler şu şekilde:

AB Bakanı Ömer Çelik Brüksel’de İlk Ziyaretini Gerçekleştirdi

1 Haziran 2016 tarihinde AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik Brüksel’deki ilk resmi temaslarında AB yetkilileriyle bir araya geldi. Bakan Çelik Brüksel ziyaretinde AP Başkanı Martin Schulz ve Avrupa Komisyonunun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesü Johannes Hahn’ın yanı sıra Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos ile görüştü. Görüşmeler, Türkiye’nin AB’ye katılım müzakereleri, mülteciler ve vizesiz Avrupa konuları üzerine gerçekleştirildi.

124’üncü Türkiye-AB Ortaklık Komitesi Brüksel’de Toplandı

31 Mayıs 2016 tarihinde 124’üncü Türkiye-AB Ortaklık Komitesi, Türkiye ve AB’den yetkili kişilerin katılımıyla Brüksel’de toplandı. Toplantıya Türkiye’nin AB nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel’in yanı sıra AB Konseyi, Avrupa Komisyonu ve AB üye ülkelerinden temsilciler katıldı. Ayrıca Türkiye tarafından Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Merkez Bankası temsilcileri toplantıda hazır bulundu.

Görüşmelerde siyasi ve ekonomik kriterler, Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog, Türkiye-AB Enerji Diyaloğu, ticaret ve İç Pazar konuları ile Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı ele alınırken müzakere sürecinin teknik boyutlarının görüşüldüğü Adalet, Özgürlük ve Güvenlik (fasıl 24), Çevre ve İklim Değişikliği (fasıl 27), Taşımacılık Politikası (fasıl 14), Gümrük Birliği (fasıl 29) ve Vergilendirme (fasıl 16) fasılları görüşüldü.