İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 HAZİRAN 2016

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye ve AB gündeminde öne çıkan haberler şu şekilde:

KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu’nun ilk Türkiye Ziyareti

21-23 Haziran 2016 tarihlerinde KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun daveti üzerine Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında her iki bakan, Kıbrıs müzakerelerinin 2016 yılının sonuna kadar sonuçlandırılmasının planlandığını açıklandı. Görüşmelerde ayrıca Türkiye ve KKTC arasında ortak projeler ve işbirliği konuları ele alındı.

AB Bakanı Ömer Çelik Roma’ya Resmi Ziyaret Gerçekleştirdi

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik 21-23 Haziran 2016 tarihlerinde İtalya’nın başkenti Roma’da resmi temaslarda bulundu. Görüşmelerde bölgesel konular, vize serbestliği ve ikili ilişkiler ele alındı. Bakan Çelik ziyareti sırasında İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, AB İşlerinden Sorumlu Devlet Sekrfeteri Sandro Gozi, İtalya Senatosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Pier Ferdinando Casini, AB Politikaları Komisyonu Başkanı Vannino Chiti ve Temsilciler Meclisi AB Politikaları Komisyonu Başkanı Michele Bordo ile bir araya geldi.

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ile düzenlenen ortak basın açıklamasında Bakan Çelik, terörle mücadele, Kuzey Afrika’daki gelişmeler ve Suriye’deki istikrarsızlık gibi bazı küresel ve bölgesel sorunların Türkiye ve İtalya’yı aynı paydada birleştirdiğini ve mücadeleye aynı kararlılıkla devam edilmesi gerektiğini belirtti. Suriye’ye sınırı olan Türkiye’nin Suriye’deki duruma ilişkin olarak tek başına mücadele verdiğini ve Türkiye’nin bu sınırının ötesinde güvenliğine yardımcı olabilecek bir ulusal devlet ve polis gücünün olmadığını belirten Çelik, bu mücadelenin Avrupa’nın güvenliğini de sağladığını vurguladı.

Mülteci konusunda, Türkiye ve AB arasında kurulan ortak mekanizmanın başarılı bir adım olduğunu ifade eden Çelik, buna karşın bölgedeki istikrarsızlık ve mülteci konusunun Avrupa’da aşırı sağı yükseltici yönü gibi önemli risklerin de bulunduğunu açıkladı. Bu hususta çözümün AB değerlerini ve demokrasisinin dinamiklerini korumak bakımından da önem arz ettiğini kaydetti. Türkiye’de 2,5 milyon mültecinin bulunduğunu ve buna karşın şimdiye kadar 462 kişinin gönderildiğini belirten Çelik, AB ile varılan “bire bir anlaşmanın” güçlenmesi ve risklerin azaltılması için gönüllü insani yerleşmenin, yeniden yerleştirmenin ve vize serbestisinin tek bir dosyada sonuçlandırılması gerektiğini belirtti.

Bakan Çelik, Türkiye-AB ilişkilerinde yakalanan ivmenin devam etmesi gerektiğini ve Birliğin evrensel değerlerinin ve Türkiye’nin de dahil olduğu Avrupa coğrafyasının refah ve istikrar içinde korunmasına yönelik beraber çalışılmasının altını çizdi.

Türkiye’nin AB ülkesi olduğu ve AB ülkesi olmamasının bu gerçeği değiştirmeyeceği yorumunda bulunan Çelik, ilişkilerin rekabete değil, işbirliğine dayanması gerektiğini, vize konusunda yol alınacağına inandığını ve AB ile ortak bir geleceği öngördüğünü açıkladı.

Türkiye’nin 72 kriterle ilgili hızlı ve etkili çalıştığını belirten Bakan Çelik, basın toplantısında terörle mücadele konusuna ilişkin Avrupa Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile tekrar bir araya geleceğini açıkladı.

Basın açıklamasında Bakan Gentiloni ise ortak çıkarların varlığı ile Türkiye’nin AB üyesi olmasını desteklediklerini belirtti. Terörle mücadelede de Türkiye’nin yanında olduklarını belirten Gentiloni, mülteci uzlaşının işlevsel nitelikte olduğunu ancak tam olarak uygulanması için gerekli ivmenin kaybedilmemesini ifade etti. AB’nin Türkiye’nin üyeliği üzerine çalışması gerektiğini aktaran Gentiloni, vize serbestliğine destek verdiklerini açıkladı.

AB’den Türkiye’de Basın Özgürlüğüne İlişkin Açıklama

AB, 21 Haziran 2016 tarihinde Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ile gazeteci ve yazar Ahmet Nesin’in tutuklanmasına ilişkin açıklama yayımladı.  

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Avrupa Komisyonunun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ortak bildiride, üç gazetecinin tutuklanmasının, Türkiye’deki basın özgürlüğüne ve temel haklara saygıya ilişkin taahhütlere aykırı olduğunu belirtti. Türkiye’de demokratik standartların kriter olarak ele alınması gerektiği belirtilen açıklamada, her aday ülkenin, AİHS uyarınca, insan haklarını korumak zorunda olduğu vurgulandı. Açıklamada ayrıca medyanın; özgür, bağımsız ve çeşitli olması demokratik toplumların gereği olduğu ifade edildi. 

Dünya Mülteci Günü’ne İlişkin Resmi Açıklamalar

20 Haziran 2016 tarihli Dünya Mülteci Günü’ne ilişkin AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik açıklamasında, 2011 yılından itibaren Türkiye’nin mülteciler konusunda önemli çalışmaları olduğunu ve uluslararası toplumu mülteciler için daha cömert ve kabul edici olmaya davet ettiklerini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan resmi yazılı açıklamada ise Suriye kriziyle beraber, mülteci ve göç konusunun, ortak sorumluluk ve yük paylaşımının önemini ortaya çıkardığı vurgulandı. Bu noktada Türkiye olarak, insani yardım çalışmalarına devam edileceği, dünyada zulümden kaçan ve zor durumda olan insanlara her türlü desteğin verilmeye devam edileceği açıklandı.