İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 HAZİRAN-17 TEMMUZ 2016

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye ve AB gündeminde öne çıkan haberler şu şekilde:

Türkiye’deki Darbe Girişiminin Ardından TBMM Ortak Bildirisi Açıklandı

Türkiye’de 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe girişimi ve Meclise yönelik saldırıların ardından TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Grup Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu, MHP Grup Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP Grup Başbakanvekili İdris Baluken’in imzasını taşıyan TBMM Ortak Bildirgesi yayımlandı.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman tarafından okunan bildiride, saldırılar şiddetle kınandı. Bildiride;

“Türkiye Cumhuriyeti'ni ve kurumlarını canı pahasına koruyan bu aziz millet, her türlü övgü ve takdiri ziyadesiyle hak etmektedir. Bu uğurda canlarını veren şehitlerimize milletçe minnettarız ve o kahramanlarımızı da asla unutmayacağız. TBMM, bu aziz ve kahraman milletin temsilcisi olarak, milletimizin verdiği yetkiyle bombaların ve kurşunların altında görevini ifa etmiş, bir kez daha milletine layık bir Meclis olduğunu göstermiştir. 

Unutulmamalıdır ki TBMM, Kurtuluş Savaşı'nı yöneten, Türkiye'nin demokrasiye geçişini gerçekleştiren, demokratik parlamenter sistemi yıllar içinde gerçekleştirmiş bir milleti yokluk ve yoksulluktan alıp muasır medeniyet seviyesine çıkarmanın mücadelesini vermiş bir meclistir. Meclisimiz tek yürek ve tek vücut olarak, büyük bir cesaretle darbeye karşı haysiyetli bir duruş sergilemiştir. Darbecilere gereken cevabı dünyaya da gereken mesajı vermiştir. TBMM'nin darbe meşum girişimine karşı sergilediği kararlılık Türkiye'de demokrasinin daha da yerleşmesi ve gelişmesi adına da son derece değerlidir. Herkes bilmelidir ki bugün olduğu gibi gelecekte de milletimize, milli iradeye, Gazi Meclis'e uzanacak her el, karşısında TBMM'nin çelikten iradesini bulacaktır. 

"Meclisimizde bulunan tüm siyasi parti gruplarının darbe girişimine ortak bir tavır ve ortak bir dille karşı durmaları tarihidir, değerlidir, tarihe geçecektir. Bu ortak tavır ve ortak dil, milletimizi ve milli iradeyi daha da güçlendirecektir. TBMM, tek yürek halinde görevinin başındadır. Milletin Meclisi millete ve egemenliğine yönelik bu saldırıya girişenlere bedelini hukuk içinde en ağır şekilde ödetecektir. Türkiye'de hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının en somut ispatı da işte bu ortak bildiridir. Dört parti olarak, farklı görüşlerimiz olsa da hepimiz tüm milletvekillerimizle, tüm teşkilatlarımızla milli iradenin yanındayız, milli iradeye hep birlikte sahip çıkıyoruz ve ebediyen sahip çıkacağız. Milletimiz müsterih olsun. 

Milletin Meclisi ve milletvekilleri milletin emanetini yere düşürmemiştir ve düşürmeyecektir. Bir kez daha demokrasimize, milletimize, milli iradenin tecelligahı olan TBMM'ye saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Demokratik tepki sınırlarını aşan, ülkemize yakışmayan şiddet eylemlerinden uzak durulmasını da halkımızdan rica ediyoruz. Darbeye direnirken vefat eden şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz, yaralılarımıza acil şifalar diliyor, milletimize geçmiş olsun diyoruz. Bu zor anımızda Türkiye'nin ve aziz milletimizin yanında duran, destek mesajları ileten tüm dost ve kardeş ülkeleri de buradan selamlıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

AB Bakanlığı’ndan Türkiye’deki Darbe Girişimine İlişkin Resmi Açıklama

15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’de meydana gelen darbe girişimine ilişkin AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamasında Bakan Çelik, Türkiye’nin her zaman bir Avrupa demokrasisi olduğunu, gelinen noktada demokrasinin galip geldiğini ve demokrasi ile beraber hukukun üstünlüğünün temel değerler olduğunu belirtti.

Türkiye’deki Darbe Girişimine Yönelik AB Tarafından Yapılan Açıklamalar

Türkiye’de 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksel Temsilcisi Federica Mogherini tarafından ortak bir yazılı açıklama yayımlandı. Açıklamada, Türkiye’nin AB için kilit bir ortak olduğu ve AB tarafından demokratik yollarla seçilmiş bir hükümetin, kurumların ve hukukun üstünlüğü ilkesinin tam olarak desteklendiği mesajı verildi. Sosyal medya sitesi Twitter’dan açıklamada bulunan AP Başkanı Martin Schulz ise Türkiye’de hukukun üstünlüğüne yönelik duruşu memnuniyetle karşıladığını ve şiddet eylemlerinin sona ermesi gerektiğini açıkladı.

AB Bakanlığı’ndan Fransa’da Yaşanan Terör Saldırısına İlişkin Resmi Açıklama

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik 14 Temmuz 2016 tarihinde Fransa’nın Nice kentinde meydana gelen terör saldırılarının ardından yayımladığı yazılı açıklamasında, söz konusu terör saldırısını kınarken, terörün nerede, ne şekilde ve hangi gerekçe ile yapılırsa yapılsın her daim acımasız olduğunu ve teröre karşı birlik olunması gerektiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Zirvesi’nde Bazı AB Üye Ülke Liderleriyle Görüştü

8-9 Temmuz 2016 tarihlerinde Polonya’nın ev sahipliğinde Varşova’da gerçekleştirilen NATO Zirvesi’ne Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Güvenlik Savunma Bakanı Fikri Işık ve beraberindeki heyet ile katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB üye ülkelerinden Almanya, Macaristan ve Estonya’nın yanı sıra Brexit kararı ile gündemde olan İngiltere’nin devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zirvenin yapıldığı Ulusal Stadyum’da Almanya Başbakanı Angela Merkel, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Estonya Başbakanı Taavi Roivas ve İngiltere Başbakanı David Cameron’u kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerin ardından NATO-Ukrayna Komisyonu’na katıldı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Rusya’ya Ziyareti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 1 Temmuz 2016 tarihinde Rusya’nın Soçi şehrinde gerçekleşen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Bakanlar Konseyi Toplantısı’na katıldı. 34’üncü gerçekleşen toplantıda bölgesel ekonomik işbirliği olanakları görüşüldü. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ziyaret kapsamında Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Layrov, Moldova Dışişleri Bakanı Andrei Galbur ve Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov ile görüşmeler gerçekleştirdi. Bakan Layrov ile özel olarak Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşme süreci ele alındı.