İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25-31 TEMMUZ 2016

HAFTANIN HABERİ

Komisyon Adına Brexit Müzakerelerini Michel Barnier Yürütecek

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Britanya’nın AB’den ayrılması konusunda AB ile yapılacak müzakerelerde AB heyetine Fransız muhafazakâr politikacı Michel Barnier’in liderlik etmesine karar verdi.

Barnier’den yetenekli bir müzakereci sözleriyle bahseden Juncker, Barnier’in siyasi alanda önemli birikim ve tecrübeye, AB ülkelerinin başkentleri ile AP’de geniş bir iletişim ağına sahip olduğunu ifade etti. Barnier’in “becerikli bir pazarlıkçı” olduğuna da dikkat çeken Juncker, İngiltere ile yeni bir ortaklık kurulacağına emin olduğunu belirtti. Barnier ise Twitter hesabından açıkladığı mesajında, zorlu görevin kendisine tevdi edilmesinin onur verici olduğunu ifade etti.  Daha önce ülkesinde Tarım, Çevre, Avrupa ve Dışişleri Bakanlıkları görevinde bulunan Barnier, 2010-2014 yılları arasında Avrupa Komisyonunun İç Pazar ve Hizmetlerden Sorumlu Üyesi olarak görev yaptı.

Barnier’in yeni görevine 1 Ekim 2016 tarihinde başlaması bekleniyor ancak Britanya'nın  AB'den ayrılmasıyla ilgili de müzakereler için kesin tarih belli değil. 26 Temmuz 2016 tarihinde France 2 televizyonuna konuşan Juncker, bunun için herhangi bir zaman kısıtlaması olmadığına dikkat çekerek, müzakerelere ancak İngiliz hükümetinin Lizbon Antlaşması’nın 50’nci Maddesi’ne bağlı olarak ayrılma kararını AB Konseyi’ne bildirmesi sonrasında başlanabileceğini ifade etti. Juncker ayrıca İngiliz hükümetinin kendi pozisyonunu belirlemesi konusunda zamana ihtiyaç duyduğunu da vurguladı. Juncker, son olarak İngiltere’nin, AB üyesi ülkelerin çalışanlarına serbest dolaşım hakkı tanımazsa, AB İç Pazarı'nda ulaşım hakkına sahip olmayacağını da belirtti.