İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1 AĞUSTOS-8 EYLÜL 2016

HAFTANIN HABERİ

G20 Zirvesi Çin'in Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi 

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderleri, 4-5 Eylül 2016 tarihlerinde, Çin’in Hangzhou kentinde bir araya geldi.  Çin'in ev sahipliğindeki ilk G20 Zirvesi olan toplantıda, Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temsil etti.

Zirvenin sonuç bildirgesinde, uluslararası ticaret ve kalkınmanın canlandırılması, yoksulluğun ortadan kaldırılması, kapsayıcı ve sürdürülebilir küresel kalkınma, yenilikçi ekonomik büyüme, terörle ortak mücadele ve istihdamın artırılması konularına dikkat çekildi.

G20 ülkelerince kısa vadeli ekonomik büyümenin sürdürülmesinin öneminin altı çizilirken, arz kısıtlamalarının ortadan kaldırılarak, orta ve uzun vadede potansiyelin ortaya çıkarılması gerektiği belirtildi. Bununla birlikte yenilikçi küresel kalkınma modeli ile uluslararası ticaret ve yatırım işbirliğinin artırılması, gelişmekte olan ülkelere teknik altyapı, enerji ve insan sermayesi gibi konulara destek verilmesine vurgu yapıldı.

Küresel yatırım ve ticaret serbestisi ve kolaylaştırılması konusunda hemfikir olan liderler, yıl sonuna kadar bir eylem planı oluşturulacağını belirtirken, ticaret örgütlerine benzer yönde uygulamaları hayata geçirmeleri konusunda çağrıda bulundular.

G20 Zirvesi sonuç bildirgesinde, ayrıca BM’nin 2030'a kadar dünyada yoksulluğun ortadan kaldırılması hedefi konusunda atılacak adımlara yer verildi.

Zirvede yer bulan bir konu ise yapısal reformlar oldu. Yapısal reformların, G20'nin sürdürülebilir, güçlü ve dengeli ekonomik büyüme hedefi için vazgeçilmez olduğu ifade edilirken, bu konudaki öncelikler dokuz madde altında ele alındı:

- Uluslararası ticaret ve yatırımın canlandırılması;

- İstihdam reformlarının teşviki, eğitim ve becerilerden yararlanma;

- İnovasyonun teşviki;

- Altyapının iyileştirilmesi;

- Finansal reformların desteklenmesi;

- Rekabetin desteklenmesi ve ticaret ortamının iyileştirilmesi;

- Finans sisteminin iyileştirilmesi ve güçlendirilmesi;

- Çevresel sürdürülebilirliğin güçlendirilmesi;

- Kapsayıcı kalkınmanın desteklenmesi ve

- Çin para biriminin IMF’nin özel çekme hakkı sepetine alınması.

G20 Zirvesi’nin gündemindeki bir diğer önemli başlık ise Britanya’nın AB’den ayrılma kararı (Brexit) oldu. Kararın küresel ekonomiye belirsizlikler getirebileceğine dikkat çekilirken, G20 ülkelerinin bu konudaki olası ekonomik ve finansal sonuçlara etkin bir şekilde hazırlandığı ifade edildi. 

Terörle ortak mücadeleye de vurgu yapılan G20 Zirvesi Sonuç Bildirgesi’nde, terörün kaynak ve altyapısı da dâhil olmak üzere tüm süreçleri ile ele alınacağı belirtildi. Terörle mücadelede tüm ülkelere, bilgi paylaşımı, teröristlerin mal varlıklarını dondurma ve gerekli cezaları uygulama gibi konularda verdikleri sözleri hayata geçirmeleri gerektiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin’de AB Liderleriyle Görüştü

G20 Zirvesi’ne katılmak üzere 2-5 Eylül 2016 tarihlerinde Çin’in Hangzhou kentinde bulanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zirve marjındaki temasları kapsamında AB liderleriyle de bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 4 Eylül 2016 tarihinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile gerçekleştirdiği görüşmede,  Türkiye-Almanya ve Türkiye-AB ilişkileri, Suriye ve terörle mücadele konuları ile FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Merkel, iki ülke arasındaki ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkileri daha da geliştirme konusundaki kararlılıklarını teyit etti.  5 Eylül 2016 tarihinde, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile dörtlü bir zirvede bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu zirvenin ardından Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’i de kabul etti.