İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 EKİM 2016

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Türkiye-AB ilişkilerinde yaşanan gelişmeler şu şekilde:

AB Bakanı Çelik, Britanya Avrupa Bakanı Duncan ile Bir Araya Geldi

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, 19 Ekim 2016 tarihinde Britanya’nın Avrupa ve Amerika'dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan ile bir araya geldi. AB Bakanlığı'nda gerçekleşen görüşmede, Türkiye-Britanya ikili ilişkileri, Brexit sonrası Avrupa'nın geleceği, Kıbrıs meselesi, düzensiz göç, terör, 15 Temmuz darbe girişimi ve Türkiye’nin AB üyelik müzakereleri süreci ele alındı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ve konuk Bakan Alan Duncan ile görüşme öncesinde düzenledikleri ortak basın toplantısında, vize serbestisi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik,  Türk vatandaşları için vize serbestisinin sene sonuna kadar gerçekleşmemesi halinde Türkiye’nin, Geri Kabul Anlaşması’nı yürürlüğe koymayacağını ve Anlaşma’nın feshedilmesi yoluna gideceğini kaydetti.

Komisyon Başkanı Juncker, AB Liderlerine Türkiye Mülteci Aracı’nı Değerlendirdi

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB liderlerine, 20-21 Ekim 2016 tarihli AB Liderler Zirvesi öncesinde, Türkiye Mülteci Aracı konusunda kaydedilen ilerlemeyi değerlendiren bir mektup gönderdi. Juncker, 17 Ekim 2016 tarihli mektubunda, Türkiye Mülteci Aracı’nın uygulanmaya başlamasının üzerinden altı ay geçtiğini anımsatarak, son haftalarda Mülteci Aracı kapsamındaki faaliyetlerin hızlandığını ve uygulamada önemli ilerlemeler kaydedildiğini belirtti. Mektupta, 3 milyar avro finansmana sahip Mülteci Aracı kapsamında ayrılan toplam finansmanın hâlihazırda 2,2 milyar avro düzeyinde olduğu, bu tutarın 1,2 milyar avroluk bölümünün ise kontrata bağlandığı kaydedildi. Ayrıca, taahhüt edilen tutarın 467 milyon avrosunun gönderildiği, geriye kalanının da proje uygulamaları ilerledikçe ödeneceği açıklandı. Juncker, mektubunda, Mülteci Aracı kapsamında sağlanan fonların Türkiye’de bulunan üç milyonu aşkın mültecinin hayatında önemli bir fark yarattığını belirtti.

Venedik Komisyonundan Dokunulmazlık Eleştirisi

Avrupa Konseyinin anayasa hukuku konularında danışma organı konumundaki Venedik Komisyonu, Türkiye’de parlamenterlerin yasama dokunulmazlığı konusunda 12 Nisan 2016 tarihli anayasa değişikliğinin, Avrupa hukuk normlarına aykırı olduğunu belirterek, geri çekilmesini istedi. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinin talebi üzerine konuya ilişkin görüşünü 17 Ekim 2016 tarihinde açıklayan Venedik Komisyonu, 139 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasının, ifade özgürlüğü ilkesiyle uyumlu olmadığına kanaat getirdi. Milletvekillerinin ifade özgürlüklerinin geniş ele alınması, bu özgürlüğün kısıtlanmasının ise dar kapsamda yorumlanması gerektiğini belirten Komisyon, milletvekillerinin şiddet çağrısı ihtiva etmeyen veya rahatsız edici konuşmalarına hoşgörü gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi. Venedik Komisyonu, Türkiye’de milletvekillerinin ifade özgürlüklerinin güvence altına alınması için dokunulmazlık sisteminin zayıflatılması değil, kuvvetlendirilmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.