İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-30 KASIM 2016

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ: Türkiye’nin AB Hedefinde Sona mı Geliyoruz?

Yaklaşık 8 ay önce AB ile mülteci krizine ilişkin yeni bir uzlaşmaya imza atıyor ve haziran ayında vizelerin kaldırılması umudunu besliyorduk. Ancak vize serbestliği için henüz yerine getirilmemiş kriterler, artan terör saldırıları ve son olarak 15 Temmuz darbe girişimi, ilişkileri bambaşka bir noktaya taşıdı.

Devamını Oku

MÜLTECİ KRİZİ VE VİZE: ETIAS- AB’ye Seyahatte Vize Serbestliği mi, Yükselen Duvarlar mı?

AB, üçüncü ülke vatandaşlarının Birliğe girişlerini denetleyen ETIAS sistemi üzerinde çalışıyor. Bu gelişme, duvarların yükselmeye başladığı ve küreselleşmenin tartışmaya açıldığı bir dönemde, dijital dönüşümün vizesiz Avrupa hayaline mi yoksa zorlaşan bürokratik süreçlere mi hizmet edeceğini gösterecek.

Devamını Oku

AB GÜNDEMİ: Yüksek Mahkeme Kararı ve Brexit Sürecine ilişkin Tartışmalar

Londra`daki Yüksek Mahkeme, Britanya Hükümeti’nin Brüksel ile AB’den ayrılma görüşmelerini başlatma tarihinin Parlamento’daki oylamayla belirlenmesine hükmetti. Karara göre, Britanya’nın AB`den ayrılma sürecini başlatacak Lizbon Antlaşması’ndaki 50’nci Maddenin uygulamaya geçirilebilmesi için Parlamentonun onayı gerekecek.

Devamını Oku

KÜRESEL GÜNDEM: Trump ile TTIP’e Elveda mı?

ABD Başkanlık seçiminin Donald Trump’ın galibiyetiyle sonuçlanmasıyla önümüzdeki dönemde ABD ticaret politikasında önemli değişiklikler yaşanması bekleniyor. ABD ticaret politikasının Trump yönetiminde izleyeceği yönün, uluslararası ticaret anlaşmaları ve dünya ticaret sistemini de derinden etkileyeceği göz ardı edilemez.

Devamını Oku