İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 EKİM 2016

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Türkiye-AB gündeminde yaşanan gelişmeler şu şekilde:

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AKPM Genel Kurulu’na Katıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 12 Ekim 2016 tarihinde, Strazburg’da Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kurulu’na hitap etti. AKPM Genel Kurulu’nda gerçekleştirdiği konuşmada, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, terör örgütü FETÖ ile mücadelede hukuk devleti sınırları içinde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere Türkiye’nin uluslararası yükümlülüklerine uygun şekilde hareket edildiğini vurguladı. Çavuşoğlu ayrıca darbe girişimi sonrasında Avrupa Konseyi ile Türkiye arasındaki ilişkinin daha da güçlendiğini belirtti.

Konuşmasında, mülteci krizi konusunda da değerlendirmelerini paylaşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 2,7 milyon kişiye ev sahipliği yapan Türkiye’nin mültecilerin temel gereksinimlerinin karşılanması için elinden geleni yaptığını belirtti ve bu konuda yük paylaşımının önemine dikkat çekti. Çavuşoğlu ayrıca 18 Mart Uzlaşısı, Geri Kabul Anlaşması ve Türkiye-AB Vize Serbestliği Diyaloğu’nun birbiriyle bağlantılı olduğunu belirterek, üç anlaşmanın da birlikte uygulanması gerektiğinin altını çizdi.

Kıbrıs sorununun çözümü için yıl sonuna kadar anlaşmaya varılmasını umut ettiğini ifade eden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi’nin de bu bağlamda önemli bir rol oynaması gerektiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı, idam cezası konusunda yöneltilen bir soruya cevaben, oldukça hassas bir dönemde gündeme gelen bu konunun sağduyu ortamında değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi ve kendisinin idam cezasına karşı olduğunu belirtti. 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Strazburg ziyareti kapsamında, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland ve AKPM Başkanı Pedro Agramunt başta olmak üzere bir dizi ikili temas gerçekleştirdi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Šefcovic, İstanbul’da Temaslarda Bulundu

9-13 Ekim 2016 tarihlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde İstanbul’da gerçekleştirilen 23’üncü Dünya Enerji Kongresi, dört devlet başkanı, 250’yi aşkın bakan ve CEO düzeyinde çok sayıda üst düzey katılımcıyı ağırladı. Avrupa Komisyonun Enerji Birliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maroš Šefcovic de 23’üncü Dünya Enerji Kongresi’ne katılmak ve ikili temaslarda bulunmak üzere 11 Ekim 2016 tarihinde İstanbul’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Šefcovic, ziyareti kapsamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile bir araya geldi. Bir dizi ikili görüşme gerçekleştiren Šefcovic, 23’üncü Dünya Enerji Kongresi'nde doğalgazın düşük karbonlu ekonomiye geçişteki rolü konusunda bir konuşma yaptı.