İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 MART 2016

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB gündeminde öne çıkan haberler şu şekilde:

Ankara’daki Terör Saldırısına İlişkin AB ve NATO’dan Kınama

13 Mart 2016 tarihinde Ankara’da yaşanan terör saldırısı sonrası AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile Avrupa Komisyonunun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ortak bir açıklama yayımladı. Türkiye’nin bir kez daha maruz kaldığı terör saldırısı sonrası, Türk hükümeti ve halkıyla dayanışma içinde olduklarını vurgulanan açıklamada, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerini iletilirken, AB olarak, terörle mücadelede Türkiye’nin yanında yer aldıklarının altı çizildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Ankara’da gerçekleştirilen terör saldırısını kınayarak saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Türkiye-AB Zirvesi Gerçekleşti

Türkiye-AB Zirvesi 7 Mart 2016 tarihinde, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır katılımıyla Brüksel’de gerçekleşti. Başbakan Davutoğlu, 28 AB Üyesi Devlet Liderleri ile Avrupa Komisyonu, AB Konseyi ve AP Başkanına sığınmacı krizine çözüm teşkil edecek yeni teklif ve talepler sundu.

Konuya ilişkin hazırlanan “5 Soruda Türkiye-AB Zirvesi” başlıklı bilgi notuna buradan ulaşılabilir. 

İzmir’de Tarihi Buluşma

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile 8 Mart 2016 tarihinde, İzmir’de tarihi bir buluşma gerçekleştirdi. Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin 4’üncü toplantısına katılan Başbakan Davutoğlu ile Yunanistan Başbakanı Tsipras, toplantı sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi. İki ülke arasındaki 6 milyar dolarlık ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılması için imkânları değerlendireceklerini vurgulayan Davutoğlu, İzmir ile Atina arasında havayolu ulaşımının başlayacağını belirtti. Türkiye ile Yunanistan’nın göçmen krizinde aynı sıkıntıları yaşadığını ifade eden Davutoğlu, krize karşı özellikle Ege’de ortak hareket etmelerinin önemini 7 Mart Zirvesi’nde Liderlerle paylaştığını ifade etti. Yunanistan ve Türkiye’nin sorunun kaynağı veya sebebi olmadığını söyleyen Tsipras, ortak tavır sergileyerek düzensiz göçmenlerin uluslararası hukuk çerçevesinde Avrupa’ya gitmelerinin yolunu açmak istediklerini kaydetti.

Ziyarette iki ülke arasında bir dizi anlaşma imzalandı. Bunlar sırasıyla;

  • Selanik Alsancak Kardeş Liman İlişkisi Anlaşması;
  • Turizm Bakanlıkları arasında Turizm ortam İşbirliği Ortak Bildirisi;
  • Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ile Yunanistan Radyo Televizyon Kurumu arasında iş protokolü;
  • Anadolu Ajansı ve Atina Makedonya Ajansı arasında işbirliği anlaşması.

Ayrıca, Türkiye İçişleri Bakanlığı ile Yunanistan İçişleri Bakanlığı düzensiz göçe yönelik niyet beyanı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Yunanistan Hükümeti arasında ortak bildiri imzalandı.

Türkiye-Belçika Dışişleri, Adalet ve İçişleri Bakanları Toplantısı Gerçekleşti

9 Mart 2016 tarihinde, Türkiye-Belçika Dışişleri, Adalet ve İçişleri Bakanları Toplantısının 3’üncüsü Ankara’da gerçekleşti.  Her iki ülkenin Dışişleri, Adalet ve İçişleri Bakanları ile çok sayıda bürokratın katıldığı toplantıda, terörle mücadele, adli ve polis işbirliği, konsolosluk konuları ile bölgesel ve uluslararası meseleler ele alındı. İki ülkenin ortak görüş ve çıkarları doğrultusunda tüm alanlarda ikili ilişkilerin istikrarlı biçimde gelişmesinden duydukları memnuniyetin dile getirildiği toplantıda, Türkiye-AB ilişkileri ile bölgedeki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu Toplantısına İştirak etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet, 11-13 Mart 2016 tarihlerinde İngiltere’nin Bath şehrinde düzenlenen 5’inci Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu’na katılmak üzere İngiltere’yi ziyaret etti. Forumun açış konuşmasını Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Hammond ile birlikte gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İngiliz mevkidaşı ile ayrıca ikili bir görüşme yaptı.

Bu yıl 5'incisi düzenlenen Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu'nda genel olarak Türk-İngiliz ilişkileri, Türkiye ve İngiltere arasında sağlık, eğitim, enerji ve savunma sanayinde yapılması gereken işbirlikleri ele alındı. Diğer yandan müttefik iki ülkenin Türkiye-AB ilişkilerine bakışı, bölgesel sorunlara çözüm önerileri, Rusya'nın müdahaleciliğine yaklaşımı, Ortadoğu, Körfez ülkeleri, Suudi Arabistan ve İran ekseninde yaşanan gelişmeler masaya yatırıldı.

Bilinfiği üzere, 2011 yılında kurulan Tatlıdil Forumu, İngiltere ile Türkiye arasında ilişkilerin siyasi, ekonomik, kültürel ve beşeri alanlarda daha da ileriye taşınarak sivil diyaloğu da kapsayacak şekilde zenginleştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla tasarlanmış sivil bir iletişim platformudur. Forum, iki ülkenin iş, akademi, siyaset ve medya temsilcilerinin düzenli olarak bir araya gelerek, güncel ikili ve uluslararası meseleleri gayrı resmi bir ortamda değerlendirmelerine imkân tanıyor.