İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-15 KASIM 2016

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ: 2016 İlerleme Raporu Neler Söylüyor?

Avrupa Komisyonunun 1998 yılından beri her yıl Türkiye’yi AB kriterleri açısından değerlendirdiği ilerleme raporlarının 19’uncusu, 9 Kasım tarihinde yayımlandı. Rapor, Türkiye’nin Kopenhag kriterlerine uyum düzeyini analiz ediyor ve bu doğrultuda bazı tavsiyelerde bulunuyor.

Devamını Oku

AB GÜNDEMİ : 2016 Genişleme Paketi ve Batı Balkanlar

Mülteci krizi, Brexit ve popülizmin yükselişi gibi sınamaların Avrupa projesinin temel kazanımlarını tehdit ettiği ve vatandaşların AB’ye yabancılaştığı bir dönemde açıklanan Genişleme Paketi’nde, genişlemenin olumlu sonuçlar doğurmaya devam ettiği ve hem bölge ülkelerinin hem de AB’nin çıkarına olduğu mesajı öne çıkıyor.

Devamını Oku

KÜRESEL GÜNDEM : ABD Seçimlerinin Galibi Trump

ABD seçimlerinin galibi Donald Trump’ın önümüzdeki dönemde izleyeceği politikalar, seçim dönemindeki iddialı vaatlerini ne kadar tutacağına ilişkin soruların yanında dünya siyasetine giderek hâkim olan popülizm, sonunun yaklaştığı iddia edilen küreselleşme ve liberalizmle ilgili soruları da akla getiriyor.

Devamını Oku

KÜRESEL GÜNDEM : İklim Mücadelesinde Bir İleri Bir Geri: Marakeş’te İlk Hafta

BM nezdinde yürütülen iklim değişikliği müzakerelerinin bu yılki durağı Marakeş. Müzakerelerde 4 Kasım’da yürürlüğe giren Paris Anlaşması’nın nasıl uygulanacağı masada olacak ancak Trump dönemi ile müzakerelerden çekilen bir ABD’nin görülmesi endişesi de hâkim. Türkiye ise taleplerini yineliyor.

Devamını Oku