İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-15 OCAK 2017

KÜRESEL GÜNDEM: 2017’de Dünyayı Neler Bekliyor? Yakından Takip Edilmesi Gereken 10 Gelişme

2016’ya damga vuran krizler, hepimizin 2017’yi bir kurtarıcı gibi karşılamasına neden oldu. Ancak daha ilk saatlerde İstanbul’da gerçekleşen terör saldırısı, 2016’nın 2017’ye mirasının pek de iç açıcı olmadığını ortaya koydu. İKV uzmanları, 2017’de takip edilmesini önemli buldukları 10 olayı sizler için yorumladı.

Devamını Oku

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ: Brüksel’de Karar Alıcılar ve Kararları Etkilemeye Çalışanların Gözüyle 2017’de AB Gündemi

AB çevrelerinde yaygın okunan bir haftalık gazetenin yaptığı ankete katılan 50 önde gelen karar alıcı ve yönlendirici isme göre, AB’nin 2017’de ele alması gereken başlıca konular popülizm, Türkiye ve Brexit.

Devamını Oku

AB GÜNDEMİ: AB Konseyinin Başında Malta: Dönem Başkanlığı Öncelikleri ve Türkiye

AB’nin en küçük ülkesi Malta, oldukça kritik bir dönemde AB dönem başkanlığını üstleniyor. Brexit süreci, mülteci krizinin ele alınması, terör saldırılarına karşı Avrupa’da güvenliğin sağlanması, Malta Dönem Başkanlığı’nın gündem maddeleri arasında öne çıkıyor.

Devamını Oku

AB GÜNDEMİ: Çekişmeli Yarışta Geri Sayım - AP Başkanlık Seçimi ve Adaylar

AP Başkanı Martin Schulz’un, siyasi kariyerine Brüksel yerine Berlin’de devam etme kararı alması, AP’deki ve AB kurumları arasındaki siyasi dengeleri gündeme taşıdı. Schulz’tan boşalan AP başkanlığı koltuğuna oturacak isim 17 Ocak`ta yapılacak seçimde netlik kazanacak.

Devamını Oku