İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-16 KASIM 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Finlandiya ve İsveç ziyaretlerinin ardından, 8 Kasım 2013 tarihinde Polonya’yı ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Polonya Başbakanı Donald Tusk ile görüştü. Erdoğan ziyareti kapsamında Polonya Uluslararası İlişkiler Enstitüsü tarafından düzenlenen Türkiye-AB İlişkileri konulu konferansa katıldı. Görüşmelerde ayrıca Türkiye ve Polonya’nın Ulaştırma Bakanları tarafından Denizcilik Ulaşımı Konusunda İşbirliği Anlaşması imzalandığı açıklandı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 8 Kasım 2013 tarihinde Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Štefan Füle ile bir araya gelerek, 22’nci faslın açılmasıyla tekrar canlanan Türkiye-AB ilişkilerini olumsuz etkileyen Kıbrıs sorununu ve bu sorunun çözümüne yönelik gerekli çalışmaları değerlendirdi. İkili ayrıca vize muafiyeti ve geri kabul anlaşması konularına da değindi.

AB gündeminde ise, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’un, 9 Kasım 2013 tarihinde Berlin Duvarı’nın yıkılmasının yıldönümü vesilesiyle, Berlin’de yaptığı konuşması yer aldı. Van Rompuy, AB ülkelerinde artan popülizm ve milliyetçilik söylemlerinin yaşanılan toplumsal zorlukların çözümüne bir katkı sağlamayacağını vurguladı. AB’nin ekonomik toparlanması konusunda ise Van Rompuy, yaşanan ekonomik krizin yeni finansal araçlar, fonlar ve bonolarda ya da ulusal para birimleri yerine reel ekonomideki değişikliklerle çözümlenebileceğini dile getirdi.

7’nci AB-Güney Kore Zirvesi, 8 Kasım 2013 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Zirve’de ikili ilişkilerin 50’nci yılı kutlanarak, bölgesel ve küresel sorunlar ile ticari ilişkilerin gidişatı, sürdürülebilir büyüme, iklim değişikliği, siber güvenlik ve silahların yayılmasının önlenmesi gibi geniş kapsamlı konular ele alındı.

Son olarak, AB kurumları 12 Kasım 2013 tarihinde 2014 bütçesi ve 2013 bütçesi değişiklikleri üzerinde siyasi uzlaşmaya vardı. Uzlaşıya göre, AB’nin 2014 bütçesinde ödemeler 500 milyon avro ilave ile 135.5 milyar avro, taahhütler ise 142.6 milyar avro olarak belirlendi. Anlaşmanın, Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi’nin de resmi onayını alması gerekiyor.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta sonu diliyoruz.