İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-16 KASIM 2013

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU AVRUPA KOMİSYONU’NUN GENİŞLEME VE KOMŞULUK POLİTİKASINDAN SORUMLU ÜYESİ ŠTEFAN FÜLE İLE GÖRÜŞTÜ

Türkiye-AB ilişkilerinin her iki taraf için de son derece önemli, stratejik ilişkiler olduğunu ve Türkiye’nin engellere rağmen AB hedefinden hiç şaşmadığını söyleyen Davutoğlu, Türkiye’nin Kıbrıs konusunda 2004 yılından bu yana Annan Planı kapsamında Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm elde edilebilmesi için iyi niyet iradesini gösterdiğini ifade etti. Davutoğlu ayrıca, “bir an önce kapsamlı müzakerelerin başlaması, liderlerin bir araya gelmesi ve Birleşmiş Milletler’in daha etkin rolüyle ve zaten birçok konunun ele alındığı geçmiş müzakereler temelinde, bundan sonra dörtlü toplantı ve garantörlerin de katıldığı beşli toplantı da dahil olmak üzere, uluslararası bir konferansa doğru gidişin ve çözümün hızlandırılması sürecinin bir an önce başlaması konusunda güçlü bir irade sahibiyiz” diye konuştu.

Vize muafiyeti ve geri kabul anlaşması konularına da değinen Davutoğlu, bu konularda Türkiye ile AB arasında olumlu gelişmeler yaşandığını vurguladı. Davutoğlu konu ile ilgili olarak, “önümüzdeki dönemde çok önemli gelişmeler bekliyoruz. Bugün bunu bir kez daha teyit ettik. Üzerinde çalıştığımız metin ve yol haritası konusunda çok özde ilerlemeler sağlandı. Ümit ederiz önümüzdeki haftalarda sonraki aşamaları belirleyen nihai bazı adımlar atılabilir. Bu konuyu Başbakanımızla hükümetimiz içerisinde değerlendireceğiz” dedi ve vize muafiyeti konusundaki görüş ayrılıklarının önemli ölçüde giderildiğini görmekten büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Štefan Füle ise, Türkiye-AB ilişkilerindeki yeni ivmenin 2012 yılında başlatılan pozitif gündemin de bir sonucu olduğunu belirterek, “bir çiçekle bahar gelmez. Dolayısıyla amacımız tüm diğer fasılların açıldığını görmek” dedi. Füle ayrıca, Geri kabul Anlaşmasının imzalanacak duruma gelmesi ve vize diyaloğu sürecinin başlatılması için gereken çalışmaların sonuçlarını yakın bir zamanda görüleceğine inandığını belirtti.

Kıbrıs konusunda ise, müzakerelerin başlaması için bu dönemin en doğru zaman olduğunu ifade eden Füle, “iki tarafın yapıcı şekilde görüşmelerini tam anlamıyla desteklediğimizi söylemek istiyorum: Hem Ankara hem Atina’da başmüzakerecilerin bir araya geleceği, çalışmaların en azından kağıt üzerine geçeceği bir deklarasyonun ana hatlarının ortaya çıkacağı, bundan yola çıkarak da müzakerelerin şekillenip başlayacağı bir sürecin başındayız. Ümit ediyorum ki ortaya çıkmış bu fırsat penceresi taraflar en iyi şekilde kullanılacaktır” dedi.