İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-16 KASIM 2013

LİTVANYA DÖNEM BAŞKANLIĞI ALTINDA AB 2014 BÜTÇESİ ÜZERİNDE UZLAŞI SAĞLANDI

AB’nin 2014 bütçesinin ödemeler 500 milyon avro ilave ile 135.5 milyar avro, taahhütler ise 142.6 milyar avro olarak belirlendi. Söz konusu tutar Avrupa Komisyonu’nun önerisine oldukça yakın bulunuyor. 2014 bütçesi AB’nin henüz kabul edilmemiş olan 2014-2020 Çok Yıllı Mali Çerçevesi’nin kabulü açısından da önem taşıyor.

Son varılan anlaşma ile 2014 bütçesinde 2013 yılında yaşanan sel felaketi ve kuraklıktan zarar görenlere yardım sağlanması için pay ayrıldı. Ayrıca istihdam, araştırma, inovasyon, sınır yönetimi ve insani yardım gibi öncelikli alanlar dikkate alındı.

Avrupa Komisyonu’nun bütçeden sorumlu üyesi Janusz Lewandowski, Avrupa Parlamentosu, Litvanya Konsey Başkanlığı ve onun arkasındaki Avrupa üye ülkelerini, bütçe müzakere süreci boyunca korudukları işbirliği ruhu ve gösterdikleri uzlaşma sebebiyle kutladığını ifade etti.

2014 bütçesi hakkında Parlamento üyeleri tarafından, 2013’e göre yüzde 6 düşüşle “kemer sıkma bütçesi” olarak tanımlanmakla birlikte öncelikli alanlara daha fazla bütçe ayrılmış olmasının sevindirici olduğu yorumunda bulunuldu. 

Konsey AP’nin genç işsizliği ile mücadele için daha fazla bütçe ayrılması taleplerini dikkate aldı. Ayrıca dijital gündem (Horizon 2020), KOBİ’ler (COSME) ve eğitim (Erasmus +) ekonomik büyümenin artırılmasına ilişkin ödenekler de artırılıyor. Sınır yönetimi ve sığınma alanları da destekleniyor. AP’nin, Üye Devletlerin AB dış sınır yönetimi kurumu FRONTEX ve Sığınma Destek Ofisi’nin güçlendirilmesinin desteklenmesi alanındaki çabaları sonuç verdi. Ayrıca siber suçlar gibi yeni görevleri bulunan EUROPOL de desteklenecek. AP ayrıca Suriye’de artan sığınmacı sayısını da dikkate alarak, AB’nin Orta Doğu’da, Birleşmiş Milletler Mültecilere Yardım ve Çalışma Kurumu (UNRWA) aracılığıyla uluslar arası taahhütlerini karşılamak üzere bütçede daha fazla fon sağlanmasını başardı. Yine Parlamento, Üye Devletlerin, iflasın eşiğine gelen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) kurtarma paketi kapsamında yardımın artırılması talepleri doğrultusunda bu ülkeye fonların artırılmasında uzlaşı sağladı.