İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-16 KASIM 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye ve AB gündeminde 7-8 Kasım 2013 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleşen 32’nci AB-Türkiye Karma İstişare Komitesi (KİK) toplantısı yer aldı. Toplantıda, Türkiye’de katılımcı demokrasinin seviyesinin belirlenmesi, Türkiye’de sendikal haklar ve AB-Türkiye Gümrük Birliğinde zorluklar ve beklentiler konuları ele alındı. 32’nci KİK toplantısında iş dünyasını temsilen söz alan TİSK Başkanı ve İKV Yönetim Kurulu Üyesi Tuğrul Kudatgobilik, Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamalarını gündeme getirdi.

Devamını Oku

32’NCİ KİK TOPLANTISI BRÜKSEL’DE YAPILDI

Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin temelini oluşturan 1963 tarihli Ankara Anlaşması’nın, taraflar arasındaki işbirliği ve temasların kolaylaştırılmasını, AB ile geliştirilecek diyaloğun Türkiye’deki muhataplarının kurumsallaştırılmasını ve bu çerçevede bir yapılanmaya gidilmesini öngören 27’nci maddesine istinaden, 16 Kasım 1995 tarihinde oluşturulmuş olan AB-Türkiye Karma İstişare Komitesi’nin (KİK) 32’nci Toplantısı, 7-8 Kasım 2013 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

BAŞBAKAN ERDOĞAN POLONYA’YA RESMİ ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

8 Kasım 2013 tarihinde Polonya’yı ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Polonya Başbakanı Donald Tusk ile görüştü. Başbakanlık Binası’nda baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Devamını Oku

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU AVRUPA KOMİSYONU’NUN GENİŞLEME VE KOMŞULUK POLİTİKASINDAN SORUMLU ÜYESİ ŠTEFAN FÜLE İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 8 Kasım 2013 tarihinde Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Štefan Füle ile bir araya geldi. Davutoğlu Füle ile yaptığı görüşmede 22’nci faslın açılmasının ardından ivme kazanan Türkiye-AB ilişkilerini olumsuz etkileyen Kıbrıs sorununu değerlendirdiklerini belirtti. Türkiye’nin Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm bulunabilmesi için kararlı olduğunu kaydeden Davutoğlu, “ümit ederiz ki önümüzdeki günlerde Kıbrıs konusunda kapsamlı müzakereler başlar ve bu konu AB ve Türkiye arasında engelleyici bir faktör olmaktan çıkar” dedi.

Devamını Oku

AB KONSEYİ BAŞKANI VAN ROMPUY AB’DE POPÜLİZMİN YÜKSELİŞİNE KARŞI UYARDI

Berlin Duvarı’nın yıkılmasının yıldönümü vesilesiyle, 9 Kasım 2013 tarihinde Berlin’de bir konuşma yapan AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB genelinde yükselen göçmen karşıtlığına karşı uyarıda bulundu ve AB sınırlarının açık kalması gerektiğini vurguladı.

Devamını Oku

7’NCİ AB-GÜNEY KORE ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

7’nci AB-Güney Kore Zirvesi, 8 Kasım 2013 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Zirvede, Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barosso AB’yi temsilen ederken, Güney Kore, Aralık 2012 tarihinde Cumhurbaşkanlığı görevine seçilen Park Geun-hye tarafından temsil edildi. Zirve’ye ayrıca Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten sorumlu Üyesi Karel De Gutch ve Araştırma, Yenilik ve Bilimden sorumlu Üyesi Márie Geoghedan Quinn de katıldı.

Devamını Oku

LİTVANYA DÖNEM BAŞKANLIĞI ALTINDA AB 2014 BÜTÇESİ ÜZERİNDE UZLAŞI SAĞLANDI

12 Kasım 2013 tarihinde AB kurumları arasında 2014 bütçesi ve 2013 bütçesinde beklenen değişiklikler üzerinde siyasi uzlaşmaya varıldı. Anlaşmanın AP ve AB Konseyi’nin de resmi onayını alması gerekiyor.

Devamını Oku