İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 KASIM 2013

BAŞBAKAN ERDOĞAN FİNLANDİYA VE İSVEÇ ZİYARETLERİNİ TAMAMLADI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 5-9 Kasım tarihleri arasında Finlandiya, İsveç ve Polonya’yı kapsayan bir dizi resmi ziyaret gerçekleştiriyor. Başbakan’ın Finlandiya ve İsveç ziyaretlerinin ana gündem maddelerini Türkiye-AB ilişkileri, ikili ticaret ilişkileri ve bölgesel politikalar oluşturdu.

Beraberindeki heyet ile birlikte gerçekleştirdiği resmi görüşmelerin ilk durağı olan Finlandiya ziyaretinde Erdoğan, ülkenin Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve ardından Meclis Başkanı Eero Neinaluom ile bir araya geldi. Görüşmelerde, Türkiye’nin AB üyeliği ve ikili ekonomik ilişkiler ön planda yer aldı. Genel olarak görüşmelerde olumlu mesajlar verildi.

Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Finlandiya Başbakanı Jyrki Tapani Katainen, Türkiye’nin AB üyeliğine her zaman sıcak baktıklarını tekrarlayarak, fasılların açılmasının AB’ye bağlı olduğunu ifade etti. Erdoğan ise ikili ilişkilerden ve Türkiye’ye verilen destekten dolayı duyulan memnuniyeti dile getirdi. Türk-Fin İş Forumu’na katılan Başbakan Erdoğan ayrıca vize konusunu gündeme getirerek, Latin Amerika ülkelerine getirilen vize muafiyeti söz konusu iken, Türkiye’ye uygulanan vize uygulamasını eleştirdi. Öte yandan resmi ziyaretlerde, Türkiye ve Finlandiya arasında mobil uygulamalara, sağlık ve yenilenebilir enerji konularına yönelik ikili ilişkilerin geliştirilmesine de değinildi.

Başbakan Erdoğan Finlandiya’daki temaslarının ardından ikinci durağı olan İsveç’in başkenti Stockholm’de İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile görüştü. 5 Kasım 2013 tarihinde açılan 22’nci faslın ardından 23 ve 24’üncü fasılların da açılmasını dilediklerini belirten İsveç Başbakanı, Türkiye’nin demokratikleşme adına hazırladığı paketleri izlediklerini kaydetti. Reinfeldt, Türkiye’nin AB üyeliği serüveninin, şuan üye olan ülkelerin geçirdiği normal seyirli müzakere ortamına benzer nitelikte olması gerektiğini söyledi. Ayrıca 22’nci faslın açılışında İsveç’in Dış İşleri Bakanı Carl Bildt’in de toplantıya iştirak etmiş olması Başbakan Erdoğan tarafından hatırlatıldı. Erdoğan konuşmasında ikili siyasi ve ticari ilişkilerin daha da gelişmesini dilerken, İsveç’den gelen destekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Erdoğan, İsveç ziyaretinde Suriye ve GKRY ile olan ilişkilere de değinerek, Suriye krizinde özellikle Türkiye’nin irtibat noktasının Suriye Ulusal Koalisyonu olduğunu belirtti. GKRY ile olan ilişkilerin normalleşmesi konusunda ise, hazırlanacak yeni bir BM planına Türkiye olarak sıcak bakıldığını vurguladı.

İşadamlarıyla da bir araya gelen Erdoğan ayrıca İsveç Parlamentosu Başkanı Per Westerberg ile görüştü ve Kral Carl XVI Gustaf tarafından kabul edildi. Başbakan, İsveç sonrası resmi ziyaretlerini Polonya’da sonlandıracak.