İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 KASIM 2013

Erasmus+ Programı AP Kültür ve Eğitim Komitesi’nde onaylandı

2014-2020 mali dönemi için 14 milyar avro bütçe ayrılan Erasmus+ Programı, Şubat ve Haziran 2013 tarihleri arasında AB Konseyi, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu (AP) arasında gerçekleşen altı tur üçlü görüşmenin ardından, Kültür ve Eğitim Komitesi (CULT) tarafından onaylandı. CULT tarafından kabul edilen metnin, değişiklik talebi olmaksızın AP Genel Kurulu’nun 19 Kasım tarihili oturumunda kabul edilmesi öngörülüyor. Erasmus+ Programı, AB Konseyi tarafından da onaylandıktan sonra, 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe girecek.

Erasmus+ Programı, 13 ile 30 yaş arası genç bireylerin, kendi ülkeleri dışındaki ülkelerde eğitim-öğretim görmeleri ve profesyonel becerilerini geliştirmelerini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Öğretim, mesleki eğitim ve gençlik alanındaki Comenius, Erasmus, Erasmus Mundus, Leonardo da Vinci, Grundtvig ve Gençlik programlarını tek çatı altında bir araya getirecek olan Erasmus+, ayrıca ilk kez spor programını da kapsayacak. Söz konusu programlar, Erasmus+ çatısı altına girdikten sonra da kamuoyu tarafından bilinen isimlerini koruyacak.

Erasmus+ kapsamında, farklı bir ülkede yüksek lisans eğitimi almak isteyen gençlere bir yıl için 12 bin avro’ya; iki yıllık süre için ise 18 bin avroya kadar hibe verilecek. Bu yeni sistemin, kesinlikle mevcut burs ve hibe olanaklarının yerini almayacağı AP üyeleri tarafından önemle vurgulandı.