İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 KASIM 2013

Faroe Adaları AB’nin kararını Dünya Ticaret Örgütü’ne götürdü

Danimarka’ya bağlı özerk bir ülke olan Faroe Adaları, AB’nin bu ülkenin balıkçılık alanlarından ringa balığı ve uskumru ihracatını yasaklayan kararına karşılık 4 Kasım 2013 tarihinde Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) başvuruda bulundu.

Bilindiği gibi 20 Ağustos 2013 tarihinde AB, aşırı avlanmayla suçladığı Faroe Adaları’ndan ringa balığı ve uskumru ihracatını yasaklayan bir karar almıştı. AB ayrıca Faroe Adaları’nın kontrolü altında bulunan alanlarda ringa balığı ve uskumru avlayan teknelerin AB limanlarını kullanımına da belirli kısıtlamalar getirmişti. Faroe Adaları bandıralı bazı tekneler AB limanlarını acil durumlar dışındaki durumlarda kullanamıyor.

Danimarka, pazartesi günü Faroe Adaları adına Dünya Ticaret Örgütü’ne bir “istişare talebi” sundu. Bu başvuru taraflar arasında, yani AB, DTÖ ve Faroe Adaları arasında, 60 günlük bir müzakere ve görüş alışverişi sürecini başlatmış oldu.

İstişare talebinde Faroe Adaları, AB tarafından uygulanan kısıtlamaların “ayrımcı” nitelik taşıdığını ve uluslararası ticaret kurallarına aykırı olduğunu belirtti. Bu durumun aynı zamanda bazı balık türlerinin AB’ye ihracatını imkânsız hale getirdiği vurgulandı.

AB ise Faroe Adalarını Kuzey Atlantik’deki ringa balığı rezervlerini tehlikeye atmakla suçluyor. Faroe Adaları, kendi bölgesinde bulunan ringa balığı stoklarında artış meydana geldiğini ileri sürerek, 2013 yılı balıkçılık kotalarını tek taraflı olarak yüzde 145 arttırdığını ilan etmişti. Bu da Faroe Adaları’nın avlanma kotasını 105 bin tona çıkarması anlamına geliyordu. Faroe Adaları DTÖ’ye gönderdiği istişare talebinde, AB’nin bu kotayı 31 bin tona indirmek istediğinin altını çizdi.