İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 KASIM 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye’nin gündeminde 5 Kasım 2013 tarihinde Brüksel’de Türkiye ile AB arasında yapılan Hükümetlerarası Katılım Konferans’ında “Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” başlıklı 22’nci faslın açılması yer aldı.

Devamını Oku

AB BAKANLIĞI’NIN “KATILIM MÜZAKERELERİ ÇERÇEVESİNDE BÖLGESEL POLİTİKA VE YAPISAL ARAÇLARIN KOORDİNASYONU FASLI AÇILDI” BAŞLIKLI BASIN DUYURUSU

5 Kasım 2013 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilen Hükümetlerarası Katılım Konferansının 10. toplantısında Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu faslı açıldı.

Devamını Oku

BÖLGESEL POLİTİKA VE YAPISAL ARAÇLARIN KOORDİNASYONU FASLI MÜZAKERELERE AÇILDI

AB, 3 yılı aşkın bir sürenin ardından “Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” başlıklı 22’nci faslı 5 Kasım 2013 tarihinde Brüksel’de Türkiye ile AB arasında yapılan Hükümetlerarası Katılım Konferansı’nda açma kararı aldı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU’NUN GENİŞLEMEDEN SORUMLU ÜYESİ ŠTEFAN FÜLE İSTANBUL’DA KADIN HAKLARI KONULU BİR KONFERANSA KATILDI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği Komisyonu ve UN WOMEN ortaklığında gerçekleşen “İstanbul Sözleşmesi’nin 3’üncü Yılında Kadının İnsan Haklarındaki Gelişmeler” konferansı 7 Kasım 2013 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

BAŞBAKAN ERDOĞAN FİNLANDİYA VE İSVEÇ ZİYARETLERİNİ TAMAMLADI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 5-9 Kasım tarihleri arasında Finlandiya, İsveç ve Polonya’yı kapsayan bir dizi resmi ziyaret gerçekleştiriyor. Başbakan’ın Finlandiya ve İsveç ziyaretlerinin ana gündem maddelerini Türkiye-AB ilişkileri, ikili ticaret ilişkileri ve bölgesel politikalar oluşturdu.

Devamını Oku

“YEREL YÖNETİMLER İÇİN AVRUPA’DAN YENİLİKÇİ UYGULAMALAR TRANSFERİ BÖLGESEL ÇALIŞTAYI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

31 Ekim 2013 tarihinde “Valiliklerin AB Sürecinde Etkinliğinin Artırılması Projesi” kapsamında “Yerel Yönetimler İçin Avrupa’dan Yenilikçi Uygulamalar Transferi Bölgesel Çalıştayı” İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

“AVRUPA KOMİSYONU 2013 SONBAHAR DÖNEMİ EKONOMİK TAHMİN RAPORU” YAYIMLANDI

Raporda 2013’ün ikinci yarıyılında AB’nin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,5 büyüme göstereceği tahmininde bulunuluyor. 2013’deki yavaş ve kırılgan büyümeyi takiben, önümüzdeki dönemde ekonomik büyümenin aşamalı olarak hız kazanarak, 2014 ve 2015’de daha güçlü olacağı belirtiliyor.

Devamını Oku

KOSOVA’DAKİ YEREL SEÇİMLER ŞİDDET OLAYLARINA SAHNE OLDU

Kosova’da 3 Kasım 2013 tarihinde gerçekleşen yerel seçimlere şiddet olayları gölge düşürdü.

Devamını Oku