İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 EKİM-1 KASIM 2013

İKV, TÜRKİYE VE AB İLİŞKİLERİNİ LİTVANYA VE LETONYA’DA ELE ALDI

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), tarafından Litvanya’nın başkenti Vilnius’da ve Letonya’nın başkenti Riga’da “50 Years of Association between the EU and Turkey: Time for Membership / AB ve Türkiye Ortaklığının 50 Yılı: Üyelik Zamanı” adıyla hazırlanan seminerlerin 23 Ekim tarihli Vilnius ayağı, Yeditepe Üniversitesi ve Vilnius Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Enstitüsü işbirliği içinde düzenlendi. Riga’daki seminer ise Riga Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile 24 Ekim 2013 tarihinde gerçekleştirildi. 

Vilnius’daki seminerde açışılış konuşmalarını Türkiye’nin Vilnius Büyükelçisi Akın Algan, Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve İKV Başkanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu ve Vilnius Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Enstitüsü Başkanı Prof. Ramunas Vilpisauskas yaptı.

Yeditepe Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Feroz Ahmad, Türkiye Cumhuriyeti’nin gelişimi konusunda bir tebliğ sundu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Avrupa modeli üzerine inşa edildiğini ve Avrupa’da önemli bir yeri olduğunu vurguladı.

İKV Başkanı Prof. Dr. Kabaalioğlu, Türkiye-AB ilişkilerinin gelişimi ve üyelik müzakereleri süreci hakkında yaptığı konuşmada, süreçte yaşanan sorunları dile getirdi ve 3 yıldan sonra yeni bir faslın açılması ile yeniden canlanan müzakerelerin makul bir süre içinde tamamına erdirilmesi çağrısında bulundu.

Vilnius Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Bölümü Başkanı Prof. Gediminas Vitkus Türkiye-AB ilişkileri üzerine Litvanya perspektifini anlattığı bir konuşma yaptı ve Türkiye’nin AB sürecine destek verdi.

İstanbul Sanayi Odası’nda sekiz yıl boyunca Genel Sekreterlik görevini sürdüren Mete Meleksoy ise seminerde, Türk ekonomisindeki son gelişmeleri özetledi ve dinamik ekonomisi ile Türkiye’nin AB için önemini vurguladı.

Riga Hukuk Fakültesinde düzenlenen seminerde yukarıdaki konuşmacılara ek olarak, Riga Üniversitesi Hukuk Fakültesi konuk öğretim görevlisi, siyaset bilimci ve Savunma Bakanlığı Parlamento Sekreteri Prof. Dr. Veiko Spolitis, “AB-Türkiye İşbirliği: Baltık Perspektifi” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.