İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 EKİM-1 KASIM 2013

AB Bakanı Bağış Almanya’da Avrupalı Türklerle bir araya geldi

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (Union of European Turkish Democrats – UETD) davetlisi olarak Almanya’ya gitti. Bağış, Mannheim ve Frankfurt kentlerinde temaslarda bulundu. Ziyaretin ilk gününde UETD’nin Mannheim Ofisi’nin açılışına katılan ve ardında sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Bağış, UETD’nin Schwetzingen Wollfabric’de düzenlediği Mannheim ve Rhein-Neckar Metropol Bölgesi’nin açılış programına katıldı. Burada yaptığı konuşmada eğitimin öneminde değinen Bağış, “Asimilasyona hayır, entegrasyona evet” ifadelerini kullandı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış Almanya programının ikinci gününde Frankfurt’da temaslarına devam eden Bağış, Türk ve Alman girişimcilerle bir araya geldi. Bağış, Frankfurt’da düzenlenen Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Hessen Bölgesi kongresine katıldı. Kongrede yaptığı konuşmada “Türkiye bugün yıllar sonra kaybettiğini sandığı nesilleriyle tekrar buluşmanın sevincini yaşıyor” diyen Bağış, “Geçmişte yurt dışındaki vatandaşlarını hor gören, onları tanımak, bilmek istemeyen bir Türkiye vardı. Bugün ise başbakanından bakanlarına kadar gurbetçi soydaşlarımızın dertleriyle ilgilenen bir Türkiye var” şeklinde konuştu.

Ziyaretin ardından yaptığı değerlendirmede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çok önemsediği yurt dışında yaşayan Türklerin, yaşadıkları ülkelerin siyasetinde, medyasında, akademik dünyasında, kilit noktalara gelmeleri konusunda atmaya başladıkları adımların meyvelerini görmenin kendisini mutlu ettiğini vurgulayan Bağış, “UETD koordinasyon ve motivasyon görevi üstleniyor, ortaya koydukları azmi takdir etmemek mümkün değil” diye konuştu.