İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 EKİM-1 KASIM 2013

Visegrad Grubu Dışişleri Bakanları toplantısına Türkiye de katıldı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Macaristan Dışişleri Bakanı Janos Martonyi’nin daveti üzerine 31 Ekim 2013 tarihinde Budapeşte’de düzenlenen “Visegrad Grubu” Dışişleri Bakanları toplantısına katıldı. Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya’dan oluşan Visegrad Grubu’nun AB dışından ülkelerin katılımıyla 4+1 formatında daha önce ABD, Japonya ve Çin ile gerçekleştirdiği ve Türkiye’nin ilk kez davet edildiği toplantıda, gruba üye ülkelerin Dışişleri Bakanları, Türkiye ile bu formattaki ilk toplantıyı yapmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.

Visegrad Grubu’nun Avrupa’daki en fonksiyonel alt bölgesel gruplardan biri olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Türkiye’nin Asya ve Avrupa’yı birleştiren konumu düşünüldüğünde, Visegrad ve Türkiye aslında çok stratejik bir bütünlük oluşturuyor” ifadesini kullandı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, aynı formatta bir toplantının Türkiye’de de düzenlenmesini önerdi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye ile bölge arasında enerji bakımından çok ciddi bir potansiyel bulunduğunu belirterek, Trans Anadolu Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) Trans Adriyatik Boru Hattı Projesi (TAP) ile bütünleştirilmesiyle Avrupa için çok önemli bir güzergâh oluştuğuna dikkat çekti. Dışişleri Bakanı Davutoğlu ayrıca hava, deniz, kara ve demiryolu ulaşımı bakımından da önemli bir işbirliği potansiyeli bulunduğunun altını çizdi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Balkanlar’ın istikrarının önemini vurgulayarak, bölgenin Visegrad Grubu ve Türkiye arasında ortak bir coğrafya olmasından hareketle, buradaki bir istikrarsızlığın iki tarafa da etki yapacağını kaydetti. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Visegrad Grubu ile Türkiye arasında Balkanlar’a ilişkin bir danışma mekanizması kurulmasını da önerdi.