İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 EKİM-1 KASIM 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Avrupa Birliği (AB) gündeminde geçen hafta 24-25 Ekim 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen AB Zirvesi’nin kararları açıklandı. Zirvenin gündem maddelerini ekonomi ve parasal konularla AB’de dijital ekonomi ve inovasyon oluşturdu. Kosova ile AB arasında İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nın (Stabilisation and Association Agreement − SAA) 28 Ekim 2013 tarihinde başlaması da önemli gelişmeler arasındaydı. Öte yandan, on bir ülkenin Dışişleri Bakanları’nın katıldığı Londra’daki Suriye konulu toplantının sonuç bildirgesi gündemde geniş yer tutu. 

Türkiye gündeminde; 30 Ekim 2013 tarihinde, AB Bakanı Egemen Bağış Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Ria Oomen Ruijten’i kabul ederek, son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ruijten’i Türkiye dostu olduğunu kaydeden Bağış, 5 Kasım tarihinin Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı olacağını belirterek, “23 ve 24’üncü fasılların açılma süreci, Türkiye’nin bu konularda hazır olduğunu göstermek için çok önemliydi” dedi.

İki günlük AB Zirvesi’nde, AB’nin büyümesi ve rekabet gücünü artırılması açısından güçlü bir dijital ekonominin önemi üzerinde duruldu. Dijital ve telekom piyasalarının bütünleşerek tek pazar haline gelmesine acilen ihtiyaç duyulduğuna işaret edilirken, bu pazarın tamamlanmasına ilişkin taahhütlerin 2015 yılına kadar yerine getirilmesi gerektiği belirtildi.

22 Ekim tarihli Londra’daki Suriye konulu toplantının sonuç bildirgesinde, Suriye’deki halkın öncelikleri dikkate alınarak barış sürecinin bir an önce hayata geçirilmesi konusunda BM Güvenlik Konseyi’nin yakın tarihte aldığı kararları gündeme getirilerek, özellikle Cenevre-II toplantısında alınacak resmi kararların kesinleşmesi için çağrıda bulunuldu. Toplantıda ayrıca bu tutumun Suriye Ulusal Koalisyonu tarafından da destekleneceği açıklandı.

AB ile Kosova arasında 28 Ekim 2013 tarihinde başlayan İstikrar ve Ortaklık Anlaşması (SAA) müzakereleri ise, iki taraf arasındaki ilk kapsamlı akdi ilişkinin oluşturulması açısından önemli bulunuyor. Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Avrupa Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle, SAA’nın Kosova’nın reform kararlılığını ve Sırbistan ile olan ilişkilerin normalleşmesi girişimlerini yansıttığını ifade etti. Füle ayrıca müzakerelerin 2014 baharında tamamlanmasını ve bunu takiben yaz döneminde sonucun AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’na onay için sunulacağını belirtti.

Tüm okuyucularımıza iyi bir haftasonu diliyoruz.