İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 EKİM-1 KASIM 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Avrupa Birliği (AB) gündeminde geçen hafta 24-25 Ekim 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen AB Zirvesi’nin kararları açıklandı. Zirvenin gündem maddelerini ekonomi ve parasal konularla AB’de dijital ekonomi ve inovasyon oluşturdu. Kosova ile AB arasında İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nın (Stabilisation and Association Agreement - SAA) 28 Ekim 2013 tarihinde başlaması da önemli gelişmeler arasındaydı. Öte yandan, on bir ülkenin Dışişleri Bakanları’nın katıldığı Londra’daki Suriye konulu toplantının sonuç bildirgesi gündemde geniş yer tutu.

Devamını Oku

İKV, TÜRKİYE VE AB İLİŞKİLERİNİ LİTVANYA VE LETONYA’DA ELE ALDI

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), tarafından Litvanya’nın başkenti Vilnius’da ve Letonya’nın başkenti Riga’da “50 Years of Association between the EU and Turkey: Time for Membership / AB ve Türkiye Ortaklığının 50 Yılı: Üyelik Zamanı” adıyla hazırlanan seminerlerin 23 Ekim tarihli Vilnius ayağı, Yeditepe Üniversitesi ve Vilnius Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Enstitüsü işbirliği içinde düzenlendi. Riga’daki seminer ise Riga Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile 24 Ekim 2013 tarihinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AB DEVLET VE HÜKÜMET BAŞKANLARI ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

24-25 Ekim 2013 tarihlerinde AB Konseyi Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi gerçekleştirildi. Toplantının ana gündemini ekonomik ve parasal politika ile dijital ekonomi oluşturdu.

Devamını Oku

ON BİR ÜLKENİN DIŞİŞLERİ BAKANI, LONDRA’DA SURİYE’Yİ GÜNDEME ALDI

Aralarında İngiltere, ABD, Almanya, Fransa, İtalya, Katar, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Suudi Arabistan ve Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun bulunduğu Suriye konulu toplantı Londra’da gerçekleştirildi. Toplantıda, Suriye’deki durumun bir an önce barış ortamına çevrilmesi, geçici hükümet sürecinin içeriği, Cenevre-II Konferansı’ndan beklentiler ve Suriye halkının talepleri ön planda yer aldı.

Devamını Oku

AB KOSOVA İLE SAA MÜZAKERELERİNE BAŞLADI

AB ile Kosova arasında, İstikrar ve Ortaklık Anlaşması (Stabilisation and Association Agreement - SAA) müzakerelerine 28 Ekim 2013 tarihinde Priştine’de başlandı. Kosova ile AB arasında ilk kez kapsamlı bir akdi ilişki oluşturacak olan SAA, aynı zamanda ülkenin AB ile bütünleşme sürecinde de bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

Devamını Oku