İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-25 EKİM 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye’nin gündeminde, 16 Ekim 2013 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan “2013 İlerleme Raporu” ile açılması için 5 Kasım 2013 tarihi belirlenen “Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” başlıklı 22’nci fasıl yer aldı.

Avrupa Komisyonu İlerleme Raporu’nda, Türkiye’de katılım müzakerelerinin reform sürecini desteklemeye devam ettiğini, 2012 yılında başlayan Pozitif Gündem sürecinin ve siyasi reform, müktesebata uyum çalışmalarının olumlu karşıladığını belirtti. Komisyon’un eleştirileri arasında ise toplumu ayırıcı nitelikte olan siyasi iklimin oluştuğu, yargı sistemindeki ilerlemelere rağmen hala etkinliğe ve bağımsızlığa ilişkin sorunların devam ettiği, basın özgürlüğünün tehlikede olduğu, hükümetin Gezi Parkı olayları ve sonrasındaki protestolara karşı uzlaşmayan bir tutum sergilediği, sivil toplum ve iş dünyasına karşı ayırıcı bir tavır sergilediği yer alıyor.

Uzun süredir açılması beklenen 22’nci faslın, 22 Ekim 2013 tarihinde Lüksemburg’da toplanan Genel İşler Konseyi’nde resmi olarak açılacağı duyuruldu. Faslın açılması için düzenlenmesi gereken Hükümetlerarası Konferans (HAK) için 5 Kasım 2013 tarihi belirlendi. Böylelikle müzakerelere açılan fasıl sayısı 14’e ulaşacak.

16 Ekim 2013 tarihinde İstanbul’da düzenlenen EUROCHAMBRES (Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği) Ekonomik Formu’nda yaptığı konuşmada TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin başarıyla sonuçlanmasının tüm Avrupa kıtasının yararına olacağını söylerken, genişlemenin tüm taraflar için “kazan-kazan” sonucunu doğuracağını ifade etti. Ayrıca 17 Ekim 2013 tarihinde yapılan EUROCHAMBRES seçimlerinde oyların tamamını alan Hisarcıklıoğlu, yeniden EUROCHAMBRES Başkan Yardımcılığı’na seçildi. Birliğin yeni başkanı ise Almanya Ticaret Odası Başkanı Richard Weber oldu.

Öte yandan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Jean-Maurice Ripert’in görev süresinin dolması nedeniyle Ankara’da bir veda resepsiyonu düzenlendi. Ripert’in onuruna bir veda veren AB Başkanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış yaptığı konuşmada, Ripert’in Türkiye-AB ilişkilerine sunduğu katkıdan dolayı teşekkür etti. Ripert ise Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği desteği yineleyerek, Türkiye’nin dâhil olduğu bir AB’nin daha güçlü olacağını belirtti.

16 Ekim 2013 tarihinde düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi’nde “2013-2014 Genişleme Strateji Belgesi’ de yayımlandı. Komisyon, belgede Arnavutluk’a aday ülke statüsü verilmesi tavsiye edilirken, Makedonya ile beşinci kez katılım müzakerelerine başlanması tavsiyesinde bulundu.

 

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.