İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-25 EKİM 2013

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU EUROCHAMBRES BAŞKAN YARDIMCILIĞINA YENİDEN SEÇİLDİ

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 17 Ekim 2013 tarihinde İstanbul’da yapılan seçimlerde 83 oyun tamamını alarak, EUROCHAMBRES Başkan Yardımcılığına yeniden seçildi. EUROCHAMBRES`ın Haliç Kongre Merkezi`nde gerçekleştirilen Genel Kurulu`nda birliğin yeni başkanı Almanya Ticaret Odası Başkanı Richard Weber oldu.

M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun yeniden Başkan Yardımcısı olarak seçildiği Genel Kurul'da, 2014-2015 yılları arasında EUROCHAMBRES'ın Başkan Yardımcılığı görevini yürütecek diğer isimler Avusturya Ticaret Odası'ndan Marta Schultz, Lüksemburg Ticaret Odası'ndan Pierre Gramegna oldu.

EUROCHAMBRES Yönetim Kurulu üyeliklerine de Fransa Ticaret Odası'ndan Andre Marcon, İtalya Ticaret Odası'ndan Michl Ebner, Polanya Ticaret Odası'ndan Andrzej Arendarski ve İspanya Ticaret Odası'ndan Miquel Valls i Maseda seçildi.

Hisarcıklıoğlu, Genel Kurul sonuçlarının açıklandığı toplantıda, TOBB'un evsahipliğinde İstanbul'da 3 gün boyunca EUROCHAMBRES Global Oda Platformu Toplantısı’nı, EUROCHAMBRES Ekonomik Forumu'nu ve EUROCHAMBRES'ın 114’üncü Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirerek Avrupa iş dünyasının zirvesini İstanbul'da topladıklarını ifade etti.

EUROCHAMBRES'ın Genel Kurulu'nda bugüne kadar görülmemiş rekor oyla tekrar Başkan Yardımcılığına seçildiğini belirten Hisarcıklıoğlu, "Daha önce 2010 yılında, ilk defa AB üyesi olmayan bir ülkeden başkan yardımcılığına seçilmiştik. O zaman da rekordu ama bu sefer enteresan bir sonuç çıktı. 83 oyun tamamını almış olmak ülkem ve Türk iş dünyası açısından büyük bir onur ve gurur" dedi.

Bu sonucun Avrupa iş dünyasının Türkiye'ye bakışını net bir şekilde gösterdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"Avrupa iş dünyası, Türkiye'nin AB içerisinde olmasından, Avrupa ile Türkiye ekonomisinin entegre olmasından yana ve Türkiye'nin Avrupa ekonomisine bir ivme kazandıracağına inanıyorlar. Biz de Türk iş dünyası ve TOBB olarak ülkemizi temsil noktasında elimizden geldiğince çaba sarf ediyoruz ama en önemlisi bulunduğumuz pozisyon itibariyle iş dünyasının menfaatlerini Avrupalı siyasi liderlere aktararak Avrupa'nın bir an önce krizden çıkıp yeni umutlara doğru yönelmesine katkı sağlıyoruz.

Dünya ekonomide yeni bir eksene doğru kaydı. Dünya ticaret örgütünün yeteri kadar aktif olmamasından dolayı ABD kendisine iki yeni eksende ortak buluyor. Bunlardan biri Avrupa ile yürüttüğü Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı. Bir de Pasifik tarafında bir çalışma yürütülüyor. Bu ikisi gerçekleştiği takdirde dünya ekonomisinin 4'te 3'ü ABD, Avrupa ve Pasifik'te bir araya gelecek ve bu ülkelerde hiçbir ticari engel olmayacak. Türkiye'nin bunu dışında kalması mümkün değil. Eğer Türkiye bu zincire dâhil olursa o zaman büyük müthiş bir pazarın içinde olacağız."

EUROCHAMBRES'in yeni başkanı Richard Weber ise EUROCHAMBRES Genel Kurulu'nun İstanbul'da gerçekleştirilmesinin TOBB'un bir başarısı olduğunu belirterek, Türkiye'nin istikrarlı bir şekilde ekonomik kalkınmasına devam edeceğini ve gelecek yıllarda Avrupa'nın önemli aktörlerinden biri haline geleceğini söyledi.

Yeni dönemde üzerinde duracakları 3 önemli konu olduğuna işaret eden Weber, "İlk olarak odaların kapsayıcı ve genişleyen bir ağ halinde bir araya getirilmesini amaçlıyoruz. Sadece büyükler, küçükler, parlak olanlar olmayanlar değil bütün ülkeleri bir araya getirmek; iş dünyasıyla ahlaki ve kültürel değerlerle uyum halinde tek pazar içinde çalışmak istiyorum" diye konuştu.

İkinci olarak güvenilir ekonomik kalkınma ortakları olarak öne çıkmak istediklerini, çeşitli siyasi liderlere ve kurumlara mesajlar vermeyi amaçladıklarını dile getiren Weber, üçüncü olarak organizasyonun kapısını birçok ülkeye açacaklarını kaydetti.