İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-25 EKİM 2013

AB TÜRKİYE DELEGASYONU BAŞKANI JEAN-MAURICE RIPERT’IN GÖREV SÜRESİ DOLDU

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean-Maurice Ripert’in görev süresinin dolduğu ve bundan sonra Moskova’ya geçeceği bildirildi.

Ripert’in Ankara’da verdiği veda resepsiyonunun ardından, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ripert'in onuruna bir veda yemeği verdi. Bağış yemekte yaptığı konuşmada "Türkiye-AB ilişkilerine çok önemli katkılarda bulunmuş bir dostumuza veda etmek için bir araya gelmiş bulunmaktayız" dedi ve Ripert'in üç yıl aradan sonra müzakere faslının açılmasında oynadığı rolden söz ederek, Fransız diplomata teşekkür etti.

Moskova'da da Türkiye-AB ilişkilerinin bir dostu olacağını bilmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bağış, geçtiğimiz hafta yayınlanan İlerleme Raporu için “Rapor, Türkiye'nin reform kararlılığı teyit etmiş oldu. Tabii ki her ülkede olduğu gibi eleştirilebilecek bazı konuları da gündeme getirdi. Raporlar ülkelerin fotoğraflarını çekmektir. Bunun objektif ve yapıcı bir dille dile getirilmesi farklı, geçtiğimiz yıllarda gördüğümüz gibi daha tepeden bakan bir dille anlatılması farklıdır. Son raporu biz Türkiye'nin AB ilişkilerinde ilerlemesine vesile olacak bir rapor olarak görüyoruz. Zaman zaman AB'nin bazı raporlarına sert çıkışlar göstermemiz o raporların aslında tonuyla alakalıdır. Ama bu raporun objektif olması da bizim tepkilerimizin de tonunu belirlemiştir" dedi.

22’nci faslın 5 Kasım 2013 tarihinde Brüksel'de açılmasıyla birlikte Türkiye-AB ilişkilerinin bir düzene gireceğini beklediklerini kaydeden Bağış, "Mantıksız, gereksiz ve anlamsız siyasi engellerin kalktığı bir dönemi hep birlikte yaşayacağımızı ümit ediyoruz." dedi. Komisyonun raporda 23 ve 24’üncü fasılların açılması çağrısına da değinen Bağış, sadece tek bir ülkenin itirazına takılan iki faslın açılmamasının raporda yer alan eleştirilerin yüzde 90'ına neden olduğunu vurguladı. 

Ankara'daki görev süresi dolmasının ardından Moskova'ya geçecek olan Fransız diplomat Jean-Maurice Ripert ise Ankara'dan ayrılırken iki yıl önceki duygu ve düşünce içinde olduğunu belirtti. Ripert, "Türkiye'nin AB üyesi olması gerektiğine canı gönülden inanıyorum. Birlikte çok daha güçlü oluruz." derken, 22’nci faslın açılmasının ardından en kısa zamanda 23 ve 24’üncü fasılların da açılmasını ümit ettiğini kaydetti.