İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-25 EKİM 2013

AB VE KANADA SERBEST TİCARET ANLAŞMASI ÜZERİNE ANLAŞMAYA VARDILAR

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ve Kanada Başbakanı Stephen Harper, yıllar süren yoğun müzakereler sonucunda 18 Ekim 2013 tarihinde iki taraf arasındaki kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmasının ana maddeleri üzerinde anlaşmaya vardıklarını açıkladılar. Ancak söz konusu anlaşmanın 2015 yılından önce yürürlüğe girmesi beklenmiyor.

Bu anlaşmayla birlikte AB ve Kanada arasındaki gümrük vergilerinin yüzde 99’u kaldırılarak hizmetler ve yatırım alanlarında yeni pazar imkânları yaratılması hedefleniyor. Anlaşmanın, hizmetler sektöründeki ticaretin serbestleştirilmesi ile özellikle mali hizmetler, telekomünikasyon, enerji ve deniz taşımacılığı alanlarında AB için önemli fırsatlar sunması bekleniyor. Fikri mülkiyet haklarının ve AB tarımsal ürünlerinin korunması neticesinde ise ilaç sektöründe ve belirli coğrafi bölgelerde üretilen tarımsal ürünlerin ihracatında olumlu gelişmeler yaşanması bekleniyor. Kanada, daha önce benzeri görülmemiş bir biçimde hem federal hem de eyalet düzeyinde taahhütlerde bulunarak kamu alımlarını AB’ye tamamen açmaya hazırlanıyor.

Öte yandan AB ve Kanada’nın yatırım ve ticaretin çevreye zarar vermeyeceği yönünde sürdürülebilir kalkınma konusunda da anlaştıkları açıklandı. Söz konusu anlaşmada şeffaflığın artmasını ve iki ortak arasında standart ve teknik düzenlemeler üzerinde işbirliğinin teşvik edilmesini sağlayacak hükümlere yer veriliyor.

Bu anlaşmanın yürürlüğe girmesi halinde, AB ve Kanada arasındaki ticaretin mal ve hizmetlerde yüzde 23 oranında (26 milyar Avro değerinde) bir artış kaydetmesi ve AB GSYİH’nin de yılda 12 milyar Avro değerinde artması tahmin ediliyor.

Kanada, AB’nin en önemli 12’nci ticaret ortağıyken; AB ise Kanada’nın en önemli ikinci ticaret ortağı konumunda. 2012 yılında, AB ve Kanada arasındaki mal ticareti 61,8 milyar avro değerine ulaştı. 2011 yılın verilerine bakıldığında, Kanada’daki doğrudan yabancı yatırımlarının yaklaşık 220 milyar avro değerinde olduğu açıklanırken, AB’deki doğrudan yabancı yatırımın 140 milyar avroluk kısmı Kanada kaynaklı.