İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-25 EKİM 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye’nin gündeminde, 16 Ekim 2013 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan “2013 İlerleme Raporu” ile açılması için 5 Kasım 2013 tarihi belirlenen “Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” başlıklı 22’nci fasıl yer aldı.

Devamını Oku

“BÖLGESEL POLİTİKA VE YAPISAL ARAÇLARIN KOORDİNASYONU” BAŞLIKLI 22’NCİ FASIL AÇILIYOR

3 Ekim 2005 tarihinde başlayan Türkiye’nin AB katılım müzakereleri sürecinde bugüne kadar toplam 35 fasıldan sadece “Bilim ve Araştırma” faslı tüm süreç tamamlanıncaya dek geçici olarak sonuçlandırıldı. Müzakerelere başlanmasından bu yana toplam 13 fasıl müzakereye açılabildi.

Devamını Oku

İKV “AB DÖNEM BAŞKANLIKLARI VE TÜRKİYE” PROJESİ KAPSAMINDA VİLNİUS VE RİGA’DA KONFERANS DÜZENLEDİ

İKV, “AB Dönem Başkanlıkları ve Türkiye” projesi kapsamında, Temmuz 2013’ten beri altı aylık bir süre için AB Bakanlar Konseyi dönem başkanlığını yürüten Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta, Vilnius Üniversitesi ile işbirliği içinde “Türkiye ve AB Arasında 50 Yıllık Ortaklık: Üyelik Zamanı” adlı bir konferans düzenledi.

Devamını Oku

EUROCHAMBRES EKONOMİK FORUMU İSTANBUL’DA YAPILDI

EUROCHAMBRES (Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği) Ekonomik Forumu 16 Ekim 2013 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Foruma AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı katıldı.

Devamını Oku

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU EUROCHAMBRES BAŞKAN YARDIMCILIĞINA YENİDEN SEÇİLDİ

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 17 Ekim 2013 tarihinde İstanbul’da yapılan seçimlerde 83 oyun tamamını alarak, EUROCHAMBRES Başkan Yardımcılığına yeniden seçildi. EUROCHAMBRES`ın Haliç Kongre Merkezi`nde gerçekleştirilen Genel Kurulu`nda birliğin yeni başkanı Almanya Ticaret Odası Başkanı Richard Weber oldu.

Devamını Oku

AB TÜRKİYE DELEGASYONU BAŞKANI JEAN-MAURICE RIPERT’IN GÖREV SÜRESİ DOLDU

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean-Maurice Ripert’in görev süresinin dolduğu ve bundan sonra Moskova’ya geçeceği bildirildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU 2013 YILI GENİŞLEME PAKETİNİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikası’ndan Sorumlu Üyesi Štefan Füle, 16 Ekim 2013 tarihinde Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’nde (AFET) 2013-2014 Genişleme Strateji Belgesi’ni ve Türkiye, Batı Balkan ülkeleri ve İzlanda’nın İlerleme Raporları’nı açıkladı.

Devamını Oku

2013-2014 Genişleme Strateji Belgesi ve 2014 Öncelikleri

Kopenhag Kriterleri’nin kabul edilmesinin yirminci; Batı Balkan ülkelerinin AB üyeliği perspektifinin açıkça ortaya konulduğu Selanik Zirvesi’nin onuncu yılında Avrupa Komisyonu’nun 2013-2014 Genişleme Strateji Belgesi’nin teması “önce temel konuların ele alınması (fundamentals first) yaklaşımı” oldu.

Devamını Oku

AB VE KANADA SERBEST TİCARET ANLAŞMASI ÜZERİNE ANLAŞMAYA VARDILAR

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ve Kanada Başbakanı Stephen Harper, yıllar süren yoğun müzakereler sonucunda 18 Ekim 2013 tarihinde iki taraf arasındaki kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmasının ana maddeleri üzerinde anlaşmaya vardıklarını açıkladılar. Ancak söz konusu anlaşmanın 2015 yılından önce yürürlüğe girmesi beklenmiyor.

Devamını Oku