İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 EKİM 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile Avrupa Birliği’nin (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası’ndan Sorumlu Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İdam Cezasına Karşı Avrupa ve Dünya Günü vesilesiyle ortak bir açıklamada bulundu. Açıklamada, AB’nin idam cezasına şiddetle karşı çıktığı ifade edildi ve Dünya çapında idam cezasının henüz tam anlamıyla kaldırılmamış olması eleştirildi. Beyaz Rusya’da devam eden infazların efesle karşılandığı vurgulanırken, evrensel boyutta bu tür cezaların kaldırılması için Avrupa Konseyi ve AB’nin, hükümet ve sivil toplum işbirliği çerçevesinde çözüm yollarına destek vereceği belirtildi.   

AB’ye aday ülkelerden Türkiye, Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti, Karadağ, İzlanda ve Sırbistan; İstikrar ve Ortaklık Süreci Ülkeleri, potansiyel adaylar Arnavutluk ve Bosna-Hersek; EFTA ülkeleri Liechtenstein ve Norveç ile Avrupa Ekonomik Alanı üyelerinin yanı sıra Ukrayna ve Moldova Cumhuriyeti’nin de bildirgeyi benimsedikleri ifade edildi.

Türkiye ve AB ilişkileri gündeminde bu hafta, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Søvndal ile 8 Ekim 2013 tarihindeki görüşmesi yer aldı. Yapılan ortak basın açıklamasında Bakan Davutoğlu, Türkiye-Danimarka arasındaki teröre karşı ortak mesajların hâkim olduğunu ve Ortadoğu’da da tüm halkların en üst demokratik haklara sahip olması gerektiğini kaydetti.

Davutoğlu’nun vizelerin kaldırılması ve yeni fasılların açılması konusunda yaptığı çağrıya karşılık olarak, Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Søvndal, Türkiye ile ortak çıkarların olduğunu belirtti. Danimarka’da 60 bin Türk vatandaşının yaşadığını ifade eden Bakan, Türkiye’nin üyeliği konusunda atılacak adımların desteklendiğini açıkladı ve özellikle bloke edilmiş fasılların açılmasını arzu ettiklerini ifade etti. Søvndal, ayrıca 22’inci, 23’üncü ve 24’üncü fasılların da açılmasını desteklediklerini açıkladı.

8 Ekim 2013 tarihinde İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından gerçekleştirilen “AB’de Ayrımcılık İlkesi ve Türk Vatandaşlarının Hakkı” konulu seminerde, Avrupa Adalet Divanı’nın Demirkan davasına ilişkin verdiği son kararına ilişkin olarak, İKV Başkanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, Soysal davasında Türk kamyon şoförlerinin hizmet sunmak üzere Almanya’ya vizesiz giriş haklarını tespit eden Divan’ın, Demirkan davasında siyasi bir karar verdiğini ve “hizmet sunmak kadar hizmet almanın da hizmet serbestisi içinde sayılması gerektiği” yorumundan saptığını belirtti.

Haftanın diğer önemli notları arasında, AP tarafından her yıl verilen Sakharov Ödülü, Malala Yusufzay’a takdim edildiği haberi yer aldı. Yusufzay, ülkesi Pakistan’da kız çocuklarının eğitim haklarını savunan aktivist rolüyle tanınıyor.

Öte yandan AB ve ABD arasındaki Transatlantik Ticaret Anlaşması’nın ikinci turunun Ekim ayında yapılması beklenirken, ABD’deki bütçe krizi nedeniyle “devlet kurumlarının kapanması” ndan dolayı ertelendiğini ekleyelim.

 

Tüm okuyucularımıza iyi bayramlar diliyoruz.