İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 EKİM 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile Avrupa Birliği’nin (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası’ndan Sorumlu Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İdam Cezasına Karşı Avrupa ve Dünya Günü vesilesiyle ortak bir açıklamada bulundu.

Devamını Oku

İKTİSADİ KALKINMA VAKFI BASIN DUYURUSU

“BULGARİSTAN’IN TÜRK KAMYONLARINI ENGELLEMESİ’NE KARŞI AVRUPA KOMİSYONU’NU GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ”

Devamını Oku

AB’DE AYRIMCILIĞIN ÖNLENMESİ İLKESİ VE TÜRK VATANDAŞLARININ HAKKI KONULU SEMİNER YAPILDI

İKV’nin 8 Ekim 2013 tarihinde düzenlediği seminere, AB hukukunun duayenlerinden Edinburgh Üniversitesi Beşeri ve Sosyal Bilimler Koleji Araştırma Dekanı Prof. Dr. Jo Shaw, Montreal Üniversitesi Jean Monnet Kürsüsü sahibi Prof. Dr. Nanette Neuwahl, etkili Brüksel düşünce kuruluşu Avrupa Politikaları Çalışmaları Merkezi (Centre for European Policy Studies –CEPS) uzman araştırmacısı Dr. Katharina Eisele, Glasgow Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Nina Westoby ile TOBB ve İKV danışmanı, ATAD’da Soysal ve Demirkan davalarında davacıların avukatlığını yapan, uzman hukukçu ve avukat Prof. Dr. (h.c.) Dr. Jur. Rolf Gutmann konuşmacı olarak katıldı.

Devamını Oku

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU DANİMARKA DIŞİŞLERİ BAKANI İLE BİR ARAYA GELDİ

Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Søvndal, 8 Ekim 2013 tarihinde Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyarette Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi.

Devamını Oku

AVRUPA KONSEYİ GENEL SEKRETERİ THORBJØRN JAGLAND İLE AB’NİN DIŞİŞLERİ VE GÜVENLİK POLİTİKASINDAN SORUMLU YÜKSEK TEMSİLCİSİ CATHERİNE ASHTON İDAM CEZASINA KARŞI AVRUPA VE DÜNYA GÜNÜ MÜNASEBETİYLE ORTAK BİR AÇIKLAMA YAPTI

“İdam Cezasına karşı Avrupa ve Dünya Günü münasebetiyle, Avrupa Konseyi ve AB idam cezasına şiddetle karşı olduklarını bugün bir kez daha teyit etmişlerdir. Ayrıca, mümkün olan her fırsatta, bu cezalandırmanın gayri insani, zalimane ve faydasız olduğunu ve suçu önleme noktasında başarısız kaldığını vurgulamaya devam etmektedirler.

Devamını Oku

AB KONSEYİ SCHENGEN ALANI YÖNETİŞİM PAKETİ’Nİ KABUL ETTİ

AB Konseyi 7 Ekim 2013 tarihinde, 10597/13 sayılı Schengen müktesebatının uygulanmasına ilişkin bir değerlendirme ve takip mekanizması kurulmasını öngören yönetmelik ile belli durumlarda, geçici süreli olarak iç sınır kontrollerinin uygulanmasına olanak sağlayan Schengen Sınır Kodu’nu, oybirliğiyle kabul etti.

Devamını Oku