İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 EYLÜL-4 EKİM 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Eylül 2013 tarihinde uzun süredir beklenen demokratikleşme paketini açıkladı. Demokratikleşme paketi, kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması, farklı dilde eğitim ve seçim barajında değişiklik gibi düzenlemeler içeriyor. Pakette ayrıca eski köy isimlerinin verilmesi, öğrenci andının kaldırılması, Hacı Bektaş Üniversitesi, “x, w ve q” harflerinin kullanılabilmesi ile Roman Enstitüsü gibi birçok yenilik de yer alıyor.

Devamını Oku

İKV AVRUPA BİRLİĞİ’NDE AYRIMCILIĞIN ÖNLENMESİ İLKESİ VE TÜRK VATANDAŞLARININ AB’DEKİ HAKLARI KONULU BİR SEMİNER DÜZENLİYOR

Türkiye’nin Avrupa Ekonomik Topluluğu ile 12 Eylül 1063 tarihinde imzaladığı ve bu sene ellinci yıldönümünü yaşadığımız Ankara Anlaşması Türk vatandaşları için önemli haklar doğurmaktadır. Bu haklar günümüzde hala tam olarak uygulamaya koyulmuş değildir.

Devamını Oku

DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ AÇIKLANDI

Başbakan Erdoğan, 30 Eylül 2013 tarihinde uzun süredir gündemde olan ve hükümetin üzerinde yoğun mesai harcadığı Demokratikleşme Paketi’ni açıkladı. Başbakanlık Yeni Bina’da Demokratikleşme Paketi’ne ilişkin basın açıklaması yapan Başbakan Erdoğan süreci, “Karşımıza çıkan dirençlere rağmen demokratikleşmeden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz” şeklinde değerlendirdi.

Devamını Oku

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ PROJE AÇILIŞINDA YAPTIĞI KONUŞMADA DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İnsan Hakları Alanında Bireysel Başvuru Usullerinin Tanıtılması Projesi’nin açılış programında konuşma yaptı.

Devamını Oku

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ BRÜKSEL’DE ÇEŞİTLİ TEMASLARDA BULUNDU

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, bu hafta içersinde Brüksel’de çeşitli temaslarda bulundu. Anadolu Ajansı (AA) Brüksel Temsilciliği ofisinin açılış törenine katılan Bakan Bağış, daha sonra Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Brüksel Temsilciliği’nin açılışı için verilen davete katıldı. Davette söz alan Bakan Bağış, Brüksel’de ofis açmasıyla, MÜSİAD’ın, Türkiye-AB ilişkilerinde bütünleyici bir rol oynadığını bir kez daha kanıtladığını ifade etti.

Devamını Oku

AB’NİN OTP REFORMUNDA SONA YAKLAŞILIYOR

30 Eylül 2013 tarihinde bir araya gelen Avrupa Parlamentosu Tarım Komitesi OTP reformu için Ekim 2011’de Komisyon tarafından sunulan ve 26 Haziran 2013 tarihinde üzerinde genel uzlaşıya varılan konuları kabul etti. OTP reform sürecinde sona yaklaşılırken Aralık 2013’de Konsey tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

Devamını Oku

5’İNCİ IPCC RAPORU’NUN ÖN DEĞERLENDİRME RAPORU AÇIKLANDI

Altı senede bir hazırlanan ve çeşitli bilimsel makalelerin, verilerin ve raporların incelenmesi ile oluşturulan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (Intergvernmental Climate Change Panel – IPCC) Raporu’nun ön değerlendirme raporu (Climate Change 2013: The Physical Science Basis of Climate Change - Working Group I-WGI, The Fifth Assestment Report – AR5) 30 Eylül 2013 tarihinde Stockholm’daki toplantıda açıklandı.

Devamını Oku