İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 EYLÜL-4 EKİM 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Eylül 2013 tarihinde uzun süredir beklenen demokratikleşme paketini açıkladı. Demokratikleşme paketi, kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması, farklı dilde eğitim ve seçim barajında değişiklik gibi düzenlemeler içeriyor. Pakette ayrıca eski köy isimlerinin verilmesi, öğrenci andının kaldırılması, Hacı Bektaş Üniversitesi, “x, w ve q” harflerinin kullanılabilmesi ile Roman Enstitüsü gibi birçok yenilik de yer alıyor.

Demokratikleşme Paketi’ne ilişkin olarak Avrupa Birliği’nden (AB) de olumlu tepkiler geldi. AP Türkiye Raportörü Hollandalı AP üyesi Ria Oomen-Ruijten, azınlıkların konumu, seçim barajı ve siyasi partilerin finansmanı gibi iyileştirmeleri olumlu olarak değerlendirirken, Avrupa Komisyonu Sözcüsü Peter Stano ise pakette yer alan reformlar konusunda, AB müktesebatının etkilerinin görülmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti ve bu paketin 16 Ekim 2013 tarihinde açıklanacak İlerleme Raporu’na da yansıyacağını ifade etti.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise 1 Ekim 2013 tarihinde katıldığı İnsan Hakları Alanında Bireysel Başvuru Usullerinin Tanıtılması Projesi’nin açılış programında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni demokratikleşme paketine değinerek, bu paketin Türkiye’deki reformlar açısından yeni ve oldukça önemli bir süreci başlattığını ifade etti.

Bu hafta içerisinde Brüksel’de çeşitli temaslarda bulunan Bağış, Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle ile yaptığı görüşmede Türkiye’deki reformları, fasıllara ilişkin son gelişmeleri ve 2013 yılı İlerleme Raporu’nu değerlendirdi. Türkiye’nin AB zirvelerine davet edilmesi konusunda da açıklamalarda bulunan Bağış, Türkiye’nin zirvelere davet edilmesi halinde müzakere sürecinin daha adil bir şekilde yürütüleceğinin altını çizdi.

Bu hafta AB’nin gündeminde yer alan konuların başında ise Ortak Tarım Politikası’na (OTP) ilişkin Avrupa Parlamentosu Tarım Komitesi’nin aldığı karar yer alıyor. 30 Eylül 2013 tarihinde bir araya gelen Komite, Ekim 2011’de Komisyon tarafından sunulan ve geçtiğimiz Haziran ayında genel uzlaşı sağlanan konuları kabul etti. Bunların başında, tarımda bölgesel modelin uygulanması, küçük çiftçi planı, greening kapsamında çiftçilere sunulan ek mali destek gibi konular yer alıyor.

Bu hafta ayrıca, 30 Eylül tarihinde Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı uzman kuruluş Hükümetlerarası İlkim Değişikliği Paneli (IPCC) Raporu’nun ön değerlendirme raporu açıklandı. Söz konusu rapor, 2007 yılından bu yana iklim değişikliği alanında gözlemlenen olayların değerlendirilmesi ve iklim değişikliğine ilişkin önemli sonuçları içermesi bakımından büyük önem taşıyor.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.