İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 EYLÜL-4 EKİM 2013

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ PROJE AÇILIŞINDA YAPTIĞI KONUŞMADA DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

AB Bakanlığı’nın Anayasa Mahkemesi, Kamu Denetçiliği Kurumu ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu Başkanlığı ile ortaklaşa düzenlediği ve İngiltere Büyükelçiliği tarafından desteklenen projenin açılışında Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni demokratikleşme paketine değindi ve Türkiye’nin reformlar açısından önemli bir süreci daha başlattığını söyledi.

Bağış Türkiye’de reformların hiçbirinin AB’nin gözünün boyamak için değil, vatandaşların bunları hak ettiği için yapıldığını belirterek, “Biz de çivi çiviyi söker mantığıyla Türkiye’de demokratik sorunlarımızı daha fazla demokrasiyle çözmenin yollarını aradığımız bir süreç içindeyiz. Demokratikleşme paketimiz de Türkiye’de statükocu devlet anlayışına adeta bir balyoz vuracak ve ‘devlet için millet’ değil, ‘millet için devlet’ kavramını perçinleştirecektir” diye konuştu.

Bağış Ankara’da basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede de, paketle ilgili şunları söyledi:

“Geçmişin birçok kronikleşmiş sorunu bir çırpıda çözülüyor, yapılamaz denilenlerin bugün bir bir yapıldığı bir Türkiye’de demokrasinin ayak sesleri çok daha güçlü bir şekilde hissediliyor… Fakat gelinen nokta asla sürecin nihai noktası değildir, bu Türkiye’nin demokratikleşme sürecindeki bir nefes almadır…. Bugün Türkiye Avrupa Birliği yolundaki en büyük hamlelerinden birini gerçekleştirdi. Türkiye’nin AB’den yüz çevirdiğini, demokrasiyi bir kenara koyduğunu iddia edenlere en güçlü cevap yine bu paketle verilmiş oldu”.

“Türkiye Avrupa Birliği sürecindeki sarsılmaz iradesinin tezahürü olan bu Demokratikleşme Paketi madde madde incelendiğinde aslında her birinin üzerinde AB müktesebatının etkisi görülecektir. Bunun yansımasını da ilerleme raporunda göreceğimize inancımız tamdır. Türkiye bugün ileri demokrasi mücadelesinde sürekliliğin

sağlandığı reformcu, değişimci ve devrimci bir süreç yaşıyor. Demokrasi paketinin vatana, millete ve AB sürecimize hayırlı olmasını diliyorum”.

Son olarak, Bağış tarafından kaleme alınan “Prangasız Siyaset, Engelsiz Demokrasi” başlıklı makale, Huffington Post gazetesinde yayımlandı. Makalede paketin Türkiye’nin demokratikleşmesi ve AB süreci açısından öneminden söz eden Bağış, reform yönünde atılan yeni adımların Avrupa Komisyonu’nun 2013 Türkiye ilerleme raporuna da olumlu yansıyacağını beklediğini kaydetti.