İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 EYLÜL-4 EKİM 2013

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ BRÜKSEL’DE ÇEŞİTLİ TEMASLARDA BULUNDU

Bakan Bağış, Brüksel seyahati kapsamında Avrupa Komisyonu Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bakan Bağış’ın, görüşmeler esnasında AB müzakere süreci içerisinde fasıllarda gözlemlenen gelişmeleri ve 2013 yılı İlerleme Raporu hakkında değerlendirmelerde bulunduğu belirtilirken, Komisyon Üyesi Füle’nin ise Türkiye’deki reformlara ve AB’nin bu reformlara referans olarak kabul edilmesine dikkat çektiği ve reformların devam etmesi gerektiğini vurguladığı belirtildi.

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Elmar Brok ve Avrupa Komisyonu Tüketici Politikasından Sorumlu Üyesi Neven Mimica ile de birer görüşme gerçekleştiren Bağış, görüşmelerin ardından Türkiye’nin AB Daimi Temsilciliği’nde bir basın toplantısı düzenledi. 2013 yılı İlerleme Raporu hakkında açıklama yapan Bağış, “İlerleme Raporu’nun yayınlanma tarihine itirazımız var. 16 Ekim’de yayınlayacaklar. Bu tarihin Kurban Bayramı’nın ikinci gününe denk gelmesinden duyduğumuz rahatsızlığı AB’ye ilettik. Nasıl onlar kendi Noellerinde kapsamlı bir raporun yayınlanmasından rahatsızlık duyacaklarsa bizim de bu durumu kendi değerlerimiz açısından hassasiyet göstermemek hatta saygısızlık olarak algılayacağımızı vurguladık” dedi.

Türkiye’nin AB zirvelerine davet edilmemesi hakkında da yorum yapan Bakan Bağış, Türkiye’nin zirvelere davet edilmesi halinde müzakere sürecinin daha adil bir şekilde yürütüleceğini belirtti ve ayrıca Türkiye’nin, Türk vatandaşlarına vize muafiyeti getirilmesi, terörle mücadelede tam işbirliği gibi önemli konulardaki taleplerini en üst düzeyde gündeme getirebileceğinin altını çizdi. Bakan bağış AB zirveleri ile ilgili olarak “Son 10 yılda AB Rusya ile 12, ABD, Çin ve Japonya ile 6’şar, Hindistan ve Güney Afrika iler

5’er, Kanada, Brezilya ve Ukrayna ile 4’er, aday ülkelerle ise sadece 1 zirve gerçekleştirmiş. Ekonomik krizdeki bir Avrupa’nın burnunun dibindeki büyük potansiyeli, gelecekteki üyelerini göz ardı etmesinin vahim bir hata olduğunu vurguladım. Umarım bu rakamlar, Avrupa’yı içine düştüğü akıl tutulmasından uyandırmada etkili olur” dedi.

Açılmasına daha önce karar verilen Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu faslının 5 Kasım 2013 tarihinde fiilen açılmasının planlandığını dile getiren Bağış, son olarak Avrupa Parlamentosu Türkiye’nin Dostları Grubuna Üye Parlamenterler ile bir araya geldi ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir sohbet toplantısına katıldı.