İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 EYLÜL-4 EKİM 2013

AB’nin Kosta Rika ve El Salvador ile olan ticaret anlaşması yürürlüğe girdi

Haziran 2012’de AB ve altı Orta Amerika ülkesi (Honduras, Nikaragua, Panama, Kosta Rika, El Salvador ve Guatemala) arasında imzalanan Ortaklık Anlaşması’nın bir parçası

olan Serbest Ticaret Antlaşması; 1 Ağustos 2013 tarihinde Honduras, Nikaragua ve Panama ile yürürlüğe girmişti. 1 Ekim 2013 tarihinde ise, söz konusu anlaşma Kosta Rika ve El Salvador ile de yürürlüğe girmiş durumda. Guatemala ile ilgili prosedürlerin ise yakında tamamlanması bekleniyor.

Söz konusu anlaşma, AB ve Orta Amerika ülkeleri arasında mal ve hizmetler, yatırımlar ve kamu ihaleleri için pazarların karşılıklı olarak açılmasını öngörüyor. Bu ticaret anlaşmanın tüm bölgede yürürlüğe girdiğinde, AB’ye tarımsal (kahve, muz, şeker, ananas) ürünlerin ve deniz mahsullerinin yanı sıra elektronik çip, medikal ve optik aletler gibi sanayi ürünleri de ihraç eden Orta Amerika ülkelerinde yıllık 2.5 milyar avro büyüme kaydedilmesi bekleniyor. Orta Amerika’nın en büyük ikinci ticari ortakları olarak bölgeye çoğunlukla ilaç, araba ve makine ürünleri ihraç eden AB’nin bölge ile olan ticareti, 2012 yılında 14 milyar avroya ulaştı (Kosta Rika ile 8.7 milyar avro; Honduras ile 1.4; Guatemala ile 1.3; Panama ile 1.2; El Salvador ile 0.8 ve Nikaragua ile 0.4).