İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 EYLÜL 2013

ROMANYA BAŞBAKANI VICTOR PONTA TÜRKİYE’YE RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Romanya Başbakanı Victor Ponta, 19 Eylül 2013 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. İki Başbakan görüşmelerde Türkiye ile Romanya arasındaki ikili ilişkileri değerlendirerek, güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldılar.

Görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında söz alan Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin Romanya ile 135 yılı aşkın dostluk çerçevesinde diplomatik temaslar gerçekleştirdiğini hatırlatarak, günümüzde iki ülkenin siyasi ve ekonomik alanlar başta olmak üzere, tarım, kültür, enerji ve savunma gibi alanlarda da yakın bir işbirliği içerisinde olduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan ayrıca Romanya’nın, Türkiye’nin AB üyelik sürecine vermiş olduğu koşulsuz desteği memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Vize konusu ile ilgili olarak, AB’nin Latin Amerika ülkelerine sunduğu imkânları Türkiye’ye sunmamasından ötürü meydana gelen sıkıntıları dile getirerek, son dönemde yaşanan olumlu gelişmeleri memnuniyetle karşıladığını belirten Başbakan Erdoğan, Romanya’nın da desteği ile bu sürecin daha da güçlenip, hızlanmasını temenni ettiğini ifade etti.

Türkiye ile Romanya arasındaki ticari ilişkilere de değinen Başbakan Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin geçtiğimiz yıl itibarıyla 6 milyar dolara ulaştığının altını çizdi ve hâlihazırda Romanya’da çok çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 7 bin civarında Türk firması bulunduğunu söyledi.

Bölgedeki ve dünyadaki son gelişmeleri de değerlendiren iki Başbakan, Suriye ve Mısır konularını da görüşerek, bu konularda hemfikir olduklarını dile getirdiler. Başbakan konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Demokrasinin egemen olduğu bir dünya için el birliği yapmamızın gereği üzerinde ısrarla durduk. Gerek kimyasal gerekse konvansiyonel silahlara karşı müşterek adım atmamız konusunda mutabakatımızın olduğunu görmek bizleri ayrıca memnun etmiştir” dedi.

Romanya Başbakanı Ponta ise, Romanya’nın Türkiye’nin AB sürecine koşulsuz destek verdiğini belirterek, Romanya’nın Suriye konusunda da Türkiye’nin yanında olduğunu açıkladı. Başbakan Ponta son olarak, Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyaç duyduğunu düşündüğünü ifade etti ve Türkiye’nin üyeliği ile AB’nin daha güçlü hale geleceğini sözlerine ekledi.

Bu resmi ziyaret kapsamında, Başbakan Erdoğan ve Romanya Başbakanı Victor Ponta nezaretinde bir takım anlaşma ve protokoller imzalandı. Bunların arasında; kültür merkezlerinin kurulmasına ilişkin anlaşma; kültür varlığının yasa dışı ithali ve ihracı, transitinin yasaklanması ve önlenmesine ilişkin protokol; Bükreş’te daha önce imzalanan Türkiye ve Romanya vatandaşlarının karşılıklı seyahatlerine ilişkin protokolde değişiklik yapılmasına dair anlaşma; tarım alanında iş birliği mutabakat zaptı; Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Romanya Bakanlığı arasında iş birliğine yönelik ortak bildiri; Türkiye Romanya Karma Ekonomi Komisyonu 26’ncı Dönem Toplantısı protokolü yer alıyor.