İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 EYLÜL 2013

AB SİNGAPUR İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMASINI PARAFE ETTİ

AB ile Singapur, 20 Eylül 2013 tarihinde müzakereleri Aralık 2012’de sonuçlandırılan STA’yı parafe ettiler. Söz konusu anlaşmanın Singapur yetkilileri ve AB Konseyi ile Avrupa Parlamentosu tarafından onaylandıktan sonra ancak 2015 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Bilindiği üzere, Singapur, AB ve Güneydoğu Asya Uluslar Birliği’nin (ASEAN) ülkeleri arasındaki ticaretin yaklaşık üçte birini ve yatırımların yüzde 60’ını sağlıyor.

Söz konusu anlaşma çerçevesinde AB standartlarının tanınması ile birlikte, AB ve Singapur arasındaki sanayi ve tarım ürünleri ticaretinin kolaylaştırılması bekleniyor. Ayrıca,  motorlu taşıtlar, elektronik ve çevreci teknoloji gibi sektörlerden ticareti engelleyen teknik engellerin kaldırılması söz konusu. Anlaşmanın ayrıca doğrudan yabancı yatırımı da olumlu yönde etkilemesi beklenirken tarafların yatırım faslı üzerindeki müzakereleri de kısa bir süre içerisinde bitirmesi hedefleniyor. Anlaşma çevreci ve sürdürülebilir ekonomi ile ilgili bir fasıl da içeriyor. Bu kapsamda, çevreci teknolojileri ve yenilenebilir enerji alanlarında ticaretin ve yatırımın teşvik edilmesi hedefleniliyor. Tüm bunların yanı sıra yeşil satın alım ihaleleri de teşvik ediliyor.

Singapur ile yapılan bu anlaşma sonucunda, AB’nin sigortacılık, bankacılık ve finans hizmetleri, telekomünikasyon, posta hizmetleri ve deniz taşımacılığı gibi alanları kapsayan hizmet sektöründe yeni fırsatlar elde etmesi bekleniyor. Böylelikle hizmetler ve kamu alımlar alanlarında taraflar arasındaki ticari ilişkiler Dünya Ticaret Örgütü taahhütlerinin ötesine de geçmiş durumdadır.

Söz konusu anlaşmanın yürürlüğe girdikten sonraki on yıl içerisinde, Singapur’un GSYİH’sinin 2.7 milyar avro değerinde, AB’ninki ise 550 milyon avro değerinde artması bekleniliyor.  Ayrıca, AB’nin ihracatın da 1.4 milyar avro değerinde artması öngörülürken, Singapur’un ihracatının ise 3.5 milyar avro değerinde artması bekleniliyor.