İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 EYLÜL 2013

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Ashton İran Dışişleri Bakanı Zarif ile bir araya geldi

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, 23 Eylül 2013 tarihinde İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif ile bir araya geldi. Yüksek Temsilci Ashton, BM Genel Kurulu’nun 68’inci Olağan Oturumu’nun marjında New York’ta gerçekleşen görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Zarif ile ilk kez yüz yüze görüşme imkânı bulduğunu ve İran’ın nükleer programı başta olmak üzere birçok konuda fikir alışverişinde bulunduklarını ifade etti. 

Zarif ile görüşmesinin yapıcı bir atmosferde gerçekleştiğini ifade eden Ashton, Zarif’te müzakerelerde ilerlemek için gerekli enerji ve kararlılığı gördüğünü belirtti. Ashton, ilk görüşmenin bundan sonra nasıl birlikte çalışacaklarını ve müzakerelerin seyrinin nasıl ilerleyeceğini görmek amacını taşıdığını kaydetti.

Ashton, Zarif ile görüş alışverişinde bulunmak üzere, E3+3 ülkelerinin (İngiltere, Fransa ve Almanya ile ABD, Rusya ve Çin) bakanlarının katılımıyla kendi başkanlığında BM Genel Kurulu marjında 26 Eylül’de gerçekleşecek bir toplantıda bir araya geleceklerini duyurdu. Ashton, ayrıca Zarif ile Ekim ayında Cenevre’de gerçekleşecek müzakerelerde tekrar bir araya gelme kararı aldıklarını da ifade etti.