İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 EYLÜL 2013

Avrupa Komisyonu GKRY’nin ekonomik uyum programına ilişkin bir rapor yayımladı

Avrupa Komisyonu’nun, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) ekonomik uyum programına ilişkin Eylül ayında yayımladığı raporunda, GKRY ekonomik uyum programının yolunda ilerlediğine kanaat getirdi. Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (European Central Bank – ECB) ve Uluslararası Para Fonu (International Monetary Fund – IMF) yetkililerinin geçtiğimiz Temmuz ayında GKRY’yi ziyaret etmesinin ardından hazırlanan raporda ayrıca, GKYR yetkililerince finans sektöründe istikrarın yeniden sağlanmasına yönelik gerekli adımların atıldığı belirtilerek, mali bütünleşmeyi sağlayan tedbirlerin alınmasıyla ve ihtiyatlı bütçe uygulamalarıyla da belirlenen mali hedeflere ulaşıldığı ifade ediliyor.

Tüm bu olumlu gelişmelerin yanında, bazı yapısal reformlarda aksaklıklar gözlemlendiğine yer verilen raporda, iş piyasasının oldukça zayıfladığı, işsizliğin giderek artığı, ekonomik gidişatın ise özellikle kısa vadede ciddi belirsizliklerle karşı karşıya kalacağı belirtiliyor. 2015 sonrası dönemde ekonomik büyüme beklendiğine ve bankacılık sistemine olan güvenilirliğin artırılmasına yönelik girişimlerin memnuniyetle karşılandığına yer verilen raporda ayrıca, ilk değerlendirmeleri takiben Avrupa İstikrar Mekanizması tarafından 1.5 milyar, IMF tarafından ise 86 milyon avroluk ödemeler yapılacağına yer veriliyor.

Komisyon’un GKRY’ye ilişkin raporuna     http://ec.europa.eu/economy_finance/publications/occasional_paper/2013/pdf/ocp161_en.pdf  internet adresinden ulaşılabilir.