İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 EYLÜL 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta Türkiye’nin gündeminde yer alan konuların başında, Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanı’nın 24 Eylül 2013 tarihinde Leyla Ecem Demirkan davasına ilişkin vermiş olduğu karar bulunuyor. Divan kararında, Demirkan’ı davasında haksız bularak, Türk vatandaşlarının AB ülkelerine azami 3 ay süreyle turistik amaçlı seyahat hakkı olmadığını bildirdi. Türk vatandaşlarına yönelik Schengen vize uygulaması konusunda uzun süredir çalışan ve bu haklı davada konuyu farklı yönleriyle gündemde getiren İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) olarak, AB Adalet Divanı’nın kararını büyük bir hayak kırıklığı ile karşılıyoruz.

Devamını Oku

AB ADALET DİVANI DEMİRKAN DAVASI’NDA KARARINI AÇIKLADI

AB Adalet Divanı 24 Eylül 2013 tarihinde, Almanya’da yaşayan ailesini ziyaret etmek isteyen 14 yaşındaki Leyla Ecem Demirkan’ın Ankara’da yaptığı vize başvurusunun reddedilmesi üzerine açtığı davayı karara bağladı. Mahkeme, Demirkan’ı iddiasında haksız bulurken, Türk vatandaşlarının AB ülkelerine vize almadan azami 3 ay süreyle turistik amaçlı seyahat hakkı olmadığına karar verdi.

Devamını Oku

ROMANYA BAŞBAKANI VICTOR PONTA TÜRKİYE’YE RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Romanya Başbakanı Victor Ponta, 19 Eylül 2013 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. İki Başbakan görüşmelerde Türkiye ile Romanya arasındaki ikili ilişkileri değerlendirerek, güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldılar.

Devamını Oku

BAĞIŞ YALTA’DA TÜRKİYE’NİN AB SÜRECİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR YAPTI

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde 10’uncu Yalta Avrupa Stratejisi (YES) toplantısında Türkiye’yi temsil etti. Yalta’daki tarihi Livadiya Sarayı’ndaki, “Değişen Dünyada Değişen Ukrayna: Başarının Unsurları” başlığı altında gerçekleşen 10’uncu YES’e, 20 ülkeden 250’nin üzerinde siyaset, iş, toplum ve medya temsilcisi iştirak etti.

Devamını Oku

AB SİNGAPUR İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMASINI PARAFE ETTİ

AB ile Singapur, 20 Eylül 2013 tarihinde müzakereleri Aralık 2012’de sonuçlandırılan STA’yı parafe ettiler. Söz konusu anlaşmanın Singapur yetkilileri ve AB Konseyi ile Avrupa Parlamentosu tarafından onaylandıktan sonra ancak 2015 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Devamını Oku

KİTLESEL MEDYA VE YARGI ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI

“Kitlesel medya ve yargı arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi” adlı AB eşleştirme projesinin açılışı Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde yapıldı. Açılışa katılan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, projenin temel hedef kitlesinin hem yargı hem de basın mensupları olduğunu belirtti ve temel amacın “yargı ile medya arasındaki ilişkiyi kurumsallaştırarak güçlendirmek ve böylece bir yandan medyanın yargı ile ilgili konularda haber alma hakkını geliştirirken, diğer yandan kamuoyunun ilgi sahasına girmiş konular hakkında doğru bir şekilde bilgilendirilmesini sağlamak” olduğunu açıkladı.

Devamını Oku