İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-20 EYLÜL 2013

FİNLANDİYA DIŞİŞLERİ BAKANI ERKKI TUOMIOJA TÜRKİYE’YE RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun daveti üzerine 18 Eylül 2013 tarihinde Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. İki ülke Dışişleri Bakanları arasında yapılan resmi görüşmelerde, başta Türkiye-Finlandiya ikili ilişkileri olmak üzere, Türkiye’nin AB üyelik süreci, Avrupa’daki mevcut ekonomik kriz ve Kıbrıs konuları gündem maddelerini oluşturdu.

Türkiye ve Finlandiya öncülüğünde başlatılan ve küresel çapta işlev gören “Barış ve Arabuluculuk Alanında İşbirliği” inisiyatifine ilişkin son durumun da değerlendirildiği görüşmelerde, Mısır ve Ortadoğu’daki gelişmeler başta olmak üzere, güncel bölgesel ve uluslararası gelişmelerin de ele alındığı belirtildi.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında söz alan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 2014 yılında Türkiye-Finlandiya dostluk anlaşmasının 90’ıncı yılının kutlanacağını belirterek, bu kapsamda hayata geçirilecek faaliyetlerin şimdiden planlanmaya başlandığını ifade etti. Geçtiğimiz yıl içerisinde Türkiye ve Finlandiya arasındaki karşılıklı temasların yoğunlaştığını belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kasım ayında Finlandiya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmeyi planlandığını kaydetti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ayrıca, iki ülke arasında 1.5 milyar doları aşan bir ticaret hacmi olduğuna dikkat çekerek, gelecek dönemlerde bu rakamın daha da artırılması için çalışılacağını belirtti. Finlandiya’nın Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği destekten ötürü memnuniyetini dile getiren Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “AB içindeki en hikmet sahibi seslerin ve kritik dönemlerde hakikati söylemekten çekinmeyen, çok doğru ifadelerle Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen ülkelerin başında Finlandiya gelmektedir” dedi.

İki mevkidaş aynı zamanda diplomatların değişimine ilişkin Mutabakat Muhtırasını da imzaladılar. Söz konusu ziyaretin, Türkiye ile Finlandiya arasındaki ilişkilerin her alanda ivme kazanmasına katkı sağlayacağına ve iki ülke arasındaki işbirliğini bölgesel ve küresel konuları da içerecek şekilde daha da güçlendireceğine inanılıyor.