İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-20 EYLÜL 2013

ASHTON SURİYE’DE KİMYASAL SİLAH KULLANIMI KONUSUNDA BM ARAŞTIRMA MİSYONU TARAFINDAN YAYIMLANAN RAPORA İLİŞKİN AÇIKLAMADA BULUNDU

Suriye’de 21 Ağustos 2013 tarihinde meydana gelen olayları araştıran BM denetçilerinin BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu raporda, sarin gazı kullanıldığına dair ikna edici kanıtlar bulunduğunun teyit edilmesinin ardından AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton 17 Eylül 2013 tarihinde bir açıklama yayınladı.

Ashton açıklamasında, yayımlanan rapor ışığında, ellerinde 21 Ağustos tarihinde gerçekleşen olaylarda sarin gazının kullanımıyla büyük çaplı bir kimyasal saldırı tertip edildiğini doğrulayan güvenilir kanıtlar bulunduğunun ve Şam’da dört bölgede sarin bileşeni içeren roketler kullanıldığının altını çizdi ve bunların saldırının faillerinin ortaya çıkarılmasında belirleyici olacağını ifade etti.

AB olarak uluslararası hukuku ihlal eden, savaş suçu ve insanlık suçu niteliliğindeki bu korkunç saldırıyı mümkün olan en şiddetli biçimde kınamakta birlik olduklarını ifade eden Yüksek Temsilci Ashton, saldırının faillerinin sorumlu tutulması gerektiğini vurguladı. Ashton, raporun, Suriye’deki kimyasal silah stokunun hızlı ve emniyetli bir şekilde imha edilmesine ilişkin uluslararası girişimin önemini artırdığına dikkat çekti. Bilindiği üzere, geçtiğimiz hafta sonunda Cenevre’de bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’nin elindeki kimyasal silah ve teçhizatın uluslararası camianın denetiminde imha edilmesinin 2014 yılının ortasına kadar tamamlanması konusunda anlaşmaya varmışlardı. Bu doğrultuda, Suriye’nin kimyasal silah stoklarının kapsamlı bir listesini bir hafta içinde teslim etmesi gerekiyor.

ABD ve Rusya arasında varılan anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getiren Ashton, BM Güvenlik Konseyi’ne sorumluluklarını üstlenerek bu sürecin hayata geçirilmesi için etkili bir karar kabul etmesi yönündeki çağrısını yineledi.

Ashton, AB’nin söz konusu planın bir an önce uygulanması yönünde tam destek verdiğini teyit etti. AB’nin uluslararası camiadaki ortaklarına seslenen Ashton, kazanılan ivme ile Suriye halkının acılarını dindirmek amacıyla krize müzakere edilmiş siyasi bir çözüm bulmak yolunda daha geniş bir uzlaşıya varmak için harekete geçmeleri çağrısında bulundu.