İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-20 EYLÜL 2013

Kıbrıs müzakerelerinde son durum: KKTC çözüm için istekli ancak GKRY yanaşmıyor

Kıbrıs müzakereleri ile ilgili açıklama yapan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs’ta çözüm vaktinin geldiğini ancak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) bu konuda isteksiz olduğunu belirtti. Kıbrıs müzakerelerinin artık uzatılmaması gerektiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, ucu açık müzakerelerin, zaman kazanmak isteyen GKRY’nin işine geldiğini belirterek, müzakerelerin uzaması halinde, anlaşma beklentisi içinde olan insanların hayal kırıklığı yaşayacağını ifade etti.

Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yaptığı açıklamada, “sadece iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı bir federal çözüm” ifadesinin yetersiz kalacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, bunların iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Görüşmelerin 1968’den bu yana devam ettiğine ve bu süre içerisinde BM tarafından sunulan çözüm önerilerinin GKRY tarafından reddedildiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Daha uzun süre müzakere masasında oturmak, halkımızın anlaşma olup olmayacağı tartışması ve endişesi içinde yaşamasına olanak sağlamak bana göre mümkün değildir” dedi ve “Bize göre çözümün zamanı gelmiştir. Ancak bu çözümü gerçekleştirmek için karşı tarafın da aynı anlayış içerisinde olması gerektiğini de kabul etmemiz lazım. Karşı taraf bu anlayış içerisinde değilse müzakereler uzun yıllar daha devam edebilir” açıklamasında bulundu.

Öte yandan, Kıbrıs müzakereleri ile ilgili olarak yaptığı açıklamada gerekli ön hazırlıklar tamamlanmadan müzakerelere başlamayacağını belirten GKRY lideri Nikos Anastasiadis, Türkiye’den de “Kıbrıs sorununda perspektif olabilmesi için cesur hareketlerde bulunmasını” talep etti. Yunan basınında çıkan bir habere göre Anastasiadis, “Prosedürün ve esasın; yeni tur müzakerelerden, bizi işgal ordusu olmayan, yeniden birleşmiş, insan hakları tesis edilmiş ve AB’nin geriye kalanıyla aynı düzeyde bir vatana götüreceği sonucu bekleyebileceğimiz ümidini vermesi için gerekli ön hazırlıklar yapılmazsa, müzakere uğruna müzakerelere oturmamız söz konusu değildir” dedi.

Öte yandan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelen BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin son gelişmeler hakkında görüştü. Downer, müzakerelerin Ekim ayında başlamasını ve birkaç ay sonra neticelendirilmesini beklediklerini ifade etti.