İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-13 EYLÜL 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Türkiye’nin Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) ile Ortaklık Anlaşması’nı (Ankara Anlaşması) 12 Eylül 1963 tarihinde imzalayışının ardından 50 yıl geçti. Konu ile ilgili İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) olarak bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinde yaşanan tıkanıklığın giderilmesi ve sorunların çözüme ulaştırılması gerektiğine dikkat çekilerek, AB müzakerelerinin canlandırılmasında, AB’nin tutumunun ve iradesinin yanında, Türkiye’nin tavrı ve kararlılığının da etkili bir rol oynadığı belirtildi. Ayrıca, AB sürecinin Türkiye için devam eden önemine binaen, siyasi reformlar, teknik mevzuat uyumu ve diploması alanında gerekli adımların atılması gerektiği vurgulandı.

12 Eylül 2013 tarihinde, İKV ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) işbirliğinde AB ve ABD arasında görüşmelerine başlanan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) müzakereleri ve Türkiye’ye etkileri konulu bir seminer düzenlendi. Seminerde İKV adına açış konuşmasını yapan İKV Yürütme Kurulu üyesi Yavuz Canevi, TTIP girişiminin dünya ticaretine yeni bir düzen getireceğine dikkat çekerken, İSO Başkan yardımcısı Ali Eren, Türkiye’nin AB’nin akdettiği serbest ticaret anlaşmalarında söz sahibi olmamasının AB’ye olan güveni sarstığını ve ticari hayatı olumsuz etkilediğini belirtti. AB’nin ABD ile müzakerelerini yürüten heyetin başkan yardımcısı ve Avrupa Komisyonu Ticaret Genel Müdürlüğü ABD ve Kanada Dairesi başkanı Damien Levie ise, AB ile Gümrük Birliği içinde olan Türkiye’nin TTIP karşısında tek gerçekçi opsiyonunun ABD ile paralel müzakereler yürütmesi olduğunu ve paralel müzakerelere başlanmasını Avrupa Komisyonu’nun da desteklediğini söyledi.

TEPAV Ticaret Çalışmaları Merkezi başkanı ve Türkiye’nin DTÖ nezdindeki önceki daimi temsilcisi Büyükelçi Bozkurt Aran ise, Türkiye ve AB arasındaki Gümrük Birliği ortak komitesinin güçlendirilmesini ve ABD nezdinde de lobi çalışmalarına ağırlık verilmesini önerdi. Aynı şekilde, Türk Amerikan İşadamları Derneği Başkanı Ekim Alptekin, Türkiye’nin sürece dâhil olması için çalışmalarını ABD Kongresi’ne yöneltmesi gerektiğini dile getirdi.

Bu hafta, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 10-12 tarihlerinde AB Dönem Başkanı Litvanya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Litvanya ziyareti kapsamında Türkiye’nin üyelik sürecine yönelik hassasiyetlerini içeren değerlendirmelerde bulunan Bağış, bazı fasılların açılış kriterlerinin belirlenmesi gerektiğine ve bu konuda fasıllara yönelik engellerin kaldırılmasına ikna görevinin AB’ye ait olduğunu hatırlattı.

Öte yandan, G-20 Zirvesi 5-6 Eylül tarihlerinde Rusya’nın St. Petersburg şehrinde gerçekleştirildi. G-20 ülkeleri, Zirvenin sonuç bildirgesinde küresel ekonominin sürdürülebilir ve dengeli büyümesi, yeni iş alanlarının oluşturulması gibi bazı önemli konularda fikir birliğine varırken, Suriye’ye yönelik askeri bir müdahale konusunda ortak bir sonuç bulamadı.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.